Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Ticaret Antlaşması haberi ile Wall Street’te yeni rekorlar—Yenileme

Dünya ticaretinde artış büyümeyi güçlendirirken, belirsizliğin azalması sınır-ötesi yatırımlar, şirket satınalmaları ve uzun vadeli sipariş sözleşmelerini canlandırabilir

Ticaret Antlaşması haberi ile Wall Street’te yeni rekorlar—Yenileme

Perşembe 08:  Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, Fox Newb Channel’a verdiği demeçte, ABD’nin Çin ile bir ticaret anlaşmasına yakında varılacağı konusunda “çok, çok iyimser” olduğunu söyledi.
Grisham, “Ben Çin ile görüşmelerin önüne geçemem, ancak bir  anlaşmaya yakın zamanda varılacağı konusunda çok, çok iyimserim” diye  konuştu. Ancak, Çin borsaları  keyifsiz, çünkü  Beyaz Saray içinden kaynaklar Faz 1 antlaşmasına yoğun tepki olduğun iddia ediyor.

Ek olarak, Çin’in Ekim ayında ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 azalırken, ithalatı da yüzde 6,4 azaldı.     Beklentiler ihracatın yüzde 3,1-3,9 ve ithalatın yüzde 8,6-8,9  azalacağı yönündeydi.
Ekim ayında ticaret fazlası da 40,83-42,6 milyar dolar olan  beklentilerin üzerinde 42,81 milyar dolar olarak gerçekleşti.  Çin’in yuan cinsinden verilerle ihracatının yüzde 2,1 arttığı Ekim  ayında ithalat ise yüzde 3,5 azaldı. Ticaret fazlası 3,01 milyar yuan  oldu. Çin’de dış ticarette yavaşlama da Asya’da tedirgink yarattı.

TSİ 21:00:  ABD ve Çin’in Faz 1 Ticaret Antlaşması’nı 2 ay erteleyecekleri, bu süre zarfında da cezai gümrük vergilerini kademeli olarak indirecekleri haberi Wall Street başta tüm riskli varlıklarda coşku yarattı. DJ30 Endeksi günlük 250 baz puan artışla tarihi rekorunu yenilerken, S&P500 de son bir ayda %5 değer kazandı. Avrupa’da seçme hisselerden oluşan Stoxx600 de %1.44 primle ralliye eşlik etti.

Çin yuan’ı uzun aradan sonra dolara karşı 7.00 kritik direncinin üstüne yükselirken, Türkiye’nin de dahil olduğu MSCI Gelişmekte Olan Piyasalar (GOP) Hisse Senedi Endeki günlük %0.4 kazançla 6 aylık zirvesindeydi. Öte yanda zor zamanların güvenli limanı altın hızla değer kaybederken, ABD’nin kıstas 10 yıllık tahvillerinde getiri %1.92’ye yükselerek, küresel borçlanma maliyetlerinin yükselebileceğini anımsattı.

Faz 1 antlaşmasında ek gümrük vergilerinin kademeli olarak kaldırılacağı haberi Beijing kaynaklarından geldi. Çin Ticaret Bakanlığı temsilcisi Gao mühlet vermeden bu duyuruyu yaparken, Beyaz Saray henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Çin Ticaret Bakanlığı temsilcisi Gao’ya göre Faz 1 Antlaşması esnasında ABD’nin 15 Aralık tarihinde yürürlüğe koyacağı $156 milyar ithalat üzerindeki vergiler ertelenecek. Bir iyi niyet jesti olrak, Çin ABD kanatlı hayvan ithalatı üzerinde kısıtlamaları azaltmaya başladı.

ABD’de bir çok çevreden Çin’e kapitülasyon sayılacak Faz 1 Antlaşmasına tepki var. Ek olarak antlaşmanın Kasım’dan Aralık’a ertelenmesi de şüphe doğuruyor. En son olarak Trump’ın azil süreci ivme kazanırsa, çekirdek seçmeni Çin’e karşı sert tutum talep eden Trump’ın fikir değişikliğine gitmesi de bir ihtimal.

Biz iyimser senaryoya odaklanalım. Ticaret Barışı ve tarifelerin kademeli olarak yürürlükten kalkması doğrudan ve dolaylı olarak dünya ekonomisine doping etkisi yapıyor. Dünya ticaretinde artış büyümeyi güçlendirirken, belirsizliğin azalması sınır-ötesi yatırımlar, şirket satınalmaları ve uzun vadeli sipariş sözleşmelerini canlandırabilir.

 

Türkiye açısından global durgunluk senaryosunun gündemden çıkması olumlu, ama ABD ve Çin’le ticari ilişkilerimiz zayıf olduğu için doğrudan bir olumlu etki beklenmemeli. Bizim açımızdan avantaj, bu vesileyle GOP varlıklarına talebin artması olabilir. Negatif yanda ise artacak küresel talebe tepki olarak  Brent petrol fiyatının tırmanması ve ABD faizlerinin yükselmesi riskler arasında sayılmalı.

 

Kademeli tarife anlaşmasının ardından ABD Vadeli İşlemleri toparlandı

 

Çin ve ABD, ilerleme kaydedildikçe tarifeleri kademeli olarak kaldıracak

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler