Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

SON DAKİKA… İran Bazı Nükleer Taahhütlerinden Vazgeçti!

Türkiye’nin yanı başında sıcak bir çatışmaya evrilmesinden korkulan gerilim git gide tırmanıyor. ABD savaş gemileri Basra körfezine doğru hareketlenmiş iken İran aldığı bir kararla bazı nükleer taahhütlerinden vazgeçti.

SON DAKİKA… İran Bazı Nükleer Taahhütlerinden Vazgeçti!

İran, 2015 yılında imzaladığı nükleer programı ile ilgili anlaşmadaki bazı taahhütlerinden geri adım atma kararı aldı.

ISNA haber ajansının bildirdiğine göre geri adım kararı İran’ın milli güvenlik konseyinden geldi. İran geçtiğimiz hafta Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere’yi anlaşmanın bazı şartlarını askıya alacağı konusunda bilgilendirdi.

Trump yönetimi iş başına geldikten sonra Amerika Birleşik Devletleri bir yıl önce tek taraflı olarak İran nükleer anlaşmasından çekilip İran’a yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

ABD yaptırımları sonrasında ipler gerilmiş ve petrol piyasası da bundan olumsuz etkilenmişti.

ABD Türkiye ve bazı ülkelere tanıdığı petrol yaptırımlarından muaf olma imkanını da kaldırmıştı.

En son olarak bazı ABD savaş gemileri Basra körfezine doğru harekete geçmiş, o sırada körfezinde kimi tankerlere sabotaj yapıldığı iddia edilerek bundan İran’ın sorumlu olabileceği iddia edilmişti.

İran’ın aldığı bu son karar İran ile sadece ABD değil tüm Batı blokunun da ilişkilerini gerebilir. Türkiye’nin hemen yanı başında şiddetlenen bu gerilim hem dünya hem Türkiye piyasaları için ekstra bir risk unsuru olarak giderek rahatsız edici oluyor.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani geçtiğimiz hafta ABD yaptırımlarına karşı böyle bir adım atılabileceğinin sinyalini vermişti. Ancak Ruhani Avrupa ülkelerine çağrı yaparak ABD yaptırımlarına karşı İranı korumak adına adım atmalarını talep etmiş, bunun için de 60 günlük bir süre tanımıştı. Şimdiki karar ise bu süreden de vazgeçildiğini gösteriyor.

İran ağır su üretimi ile uranyum zenginleştirme gibi faaliyetlerden daha önce Obama döneminde varılan nükleer anlaşma gereği belli geri adımlar atmıştı. ABD’nin tek taraflı olarak bu anlaşmadan vazgeçmesi eski gerginliği daha da şiddetli olarak geri getirmiş oldu.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler