Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Rusya bu kurumu da ikna etti

Yaklaşık bir yıl önce kredi derecelendirme kuruluşu S&P Rusya’nın yabancı para cinsinden kredi notunun “BBB-” seviyesine, yerli para cinsinden kredi…

Rusya bu kurumu da ikna etti

Yaklaşık bir yıl önce kredi derecelendirme kuruluşu S&P Rusya’nın yabancı para cinsinden kredi notunun “BBB-” seviyesine, yerli para cinsinden kredi notunun da “BBB” seviyesine yükseltildiği, görünümünün de “durağan” olduğu bildirmişti.

Makroekonomik politikaların, Rusya’nın dış ve mali bilançosunu güçlü tutacağı vurgulanan açıklamada, aynı zamanda daha sıkı yaptırımlara ve düşük emtia fiyatlarına karşı ekonomiyi de koruyacağına dikkat çekilmişti.

Aynı dönemde Rusya’nın kredi notunu değiştirmeyen Fitch ise geçtiğimiz Ağustos ayında yaptığı açıklamada Rusya’nın bilançosunun güçlü, dış finansmanının dirençli ve makroekonomik politikalar çerçevesinin güvenilir olduğu vurgulamıştı.

Ancak kurum Rusya’nın büyüme potansiyelinin eş değer ülkelere göre zayıf olduğu değerlendirmesine yer verilen açıklamada, ekonominin emtia bağımlılığının yüksek, yönetim standartlarının güçsüz ve jeopolitik gerginliklere açık olduğunu da belirtmişti.

Moody’s kredi notunu “yatırım yapılabilir” seviyeye çıkardı

Son olarak Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Rusya’nın kredi notunu BA1 seviyesinden, yatırım yapılabilir seviyesine (BAA3) yükseltti.

Kuruluşun açıklamasında, “Rusya’nın derecesinin yükseltilmesi, son yıllarda ekonomiyi güçlendirmek için alınan tedbirlerin olumlu bir yansıması” denildi.

Moody’s, açıklamasında, ‘yeni olası yaptırımların etkisinin, ülkenin kredi profiline ciddi hasarlar vermeden kontrollü bir şekilde tutulduğunu’ belirtti. Ancak Moody’s yetkilileri, Rusya ekonomisinin petrol fiyatlarına olan bağımlılığının hâlâ ciddi bir sorun olduğuna inandıklarını kaydetti.

“Kredi derecelendirme kuruluşları yatırım yapılmasını salık veriyorlar”

Rusya Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, Moody’s’in kararını ‘gecikmiş olmakla birlikte doğru’ diye niteledi.

Siluanov şu ifadeleri kullandı: “Rusya’nın ekonomi politikasının göz önündeki başarılarının Moody’s tarafından doğru şekilde değerlendirildiğine memnunum. Şu anda dünya çapındaki üç kredi derecelendirme kuruluşu da müşterilerine ülkemizde yatırım yapmalarını salık veriyorlar.” dedi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler