Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Piyasalara İyi Haber: ABD Taviz Verdi Çin İle Müzakereler Hızlanacak!

ABD ile Çin Arasındaki ticaret görüşmelerinin aylar boyunca çok da somut bir ilerlemeye kavuşmadan sürüp gitmesi küresel piyasalar konusundaki en büyük endişe kaynaklarından biri. Bloomberg ve Reuters ajanslarına göre ABD bu görüşmelerde kayda değer hızlanmaya neden olacak bir taviz verdi.

Piyasalara İyi Haber: ABD Taviz Verdi Çin İle Müzakereler Hızlanacak!

ABD, sanayi teşviklerinin kaldırılması talebinden vazgeçti. Çin ile müzakerelerin hızlanması bekleniyor. Reuters ve Bloomberg ajanslarının haberine göre görüşmelerin hemen bitmesi zor ancak içeriden sızan bilgiler doğruysa görüşmeler önemli ölçüde hızlanacak.

Zaten ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Pekin ve Washington arasında gerçekleşen müzakere sürecine istinaden “Bu konularda sona yaklaşmış olmayı umuyoruz” dedi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD’nin Çin ile potansiyel ticaret anlaşmasında taahhütlerini yerine getirmemesi durumunda bunun sonuçları ile yüzleşmeye hazır olduğunu belirtti ve bu durum ticaret anlaşmasında sona yaklaşıldığı şeklinde yorumlandı.

Küresel büyüme ve finansal piyasalar üzerinde endişe yaratan dokuz aylık ticaret gerilimini sona erdirmek için sürdürülen görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini belirten Mnuchin, ABD  ve Çin’in sürece uyumlarının izlenmesi için “yürütme kurulları” kurulacağını belirtti.

Konu hakkında kendilerine bilgi verilen iki kaynağa göre, ABD’li müzakereciler, gelecek bir ay veya buna yakın bir sürede ticaret anlaşmasına ulaşabilmek için sanayi teşviklerinin kaldırılması talebinden vazgeçerek daha hızlı sonuç alabilecekleri alanlara ağırlık vermeye karar verdi.

İki kaynak, ABD’li müzakerecilerin ağırlık vereceği alanları zorla teknoloji transferi, fikri mülkiyet haklarının daha sıkı korunması ve ABD’li şirketlerin Çin piyasalarına girmesinin kolaylaştırılması olarak niteledi. Çin daha önce bu konularda taviz verebileceğinin sinyalini vermişti.

Bir kaynak, sanayi teşvikleri konusuna atıfta bulunarak, “Bu konu hakkında hiçbir ifade olmayacak anlamına gelmiyor, ancak çok ayrıntılı veya kesin olmayacak” dedi.

Sanayi teşvikleri, Çin hükümetinin temel ekonomi politikalarıyla iç içe bir konu olduğu için müzakerelerin sıkıntılı bir kısmını oluşturuyor. Pekin uzun vadeli gelişimini stratejik olarak belirlediği sektörlerdeki kamu şirketlerine teşvik ve vergi indirimleri sağlıyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler