Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Piyasalar Çin imalat PMI’la yükseldi

Çin'de Caixin/Markit tarafından hazırlanan İmalat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) de Kasım ayında, Aralık 2016'dan bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı

Piyasalar Çin imalat PMI’la yükseldi

Ticaret Antlaşması’ndan hala hayırlı bir haber yok.  Hatta, Reuters’in edindiği son bilgiye göre, el sıkışma 2020’ye kalmış  da olabilir, çünkü Beijing ek gümrük vergilerinin indirilmesi hususunda çok israrlı. Beyaz Saray ise kararsız. Fakat, piyasalarda sirkülasyonda trilyonlarca dolar para başıboş gezerken yatırımcıyı da karamsar tutmak zor.

Bu kez de Çin’de özel sektör kuruluşu Caixin tarafından derlenen Kasım imalat sanayi PMI anketinin beklentiyi aşarak 51.8’e yükselmesi ile Asya piyasaları coştu, tahvil faizleri yükseldi.

 

Foreks haber merkezine göre Çin’de imalat PMI, 7 aydır ilk kez büyümeye işaret etti. Kasım ayında resmi imalat PMI, beklenmedik şekilde 50 puan olan başa baş seviyesinin üzerine çıktı.

 

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından hazırlanan imalat PMI, Kasım ayında Ekim ayındaki 49,3 quandan 50,2 puana yükseldi. Analistler, Kasım’da imalat PMI’nın 49,5 puan olmasını bekliyorlardı.

 

Çin’de Caixin/Markit tarafından hazırlanan İmalat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) de Kasım ayında, Aralık 2016’dan bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

 

Üretim ve yeni sipariş alt endekslerindeki güçlü artışın etkisi ile imalat PMI Kasım ayında, Ekim ayındaki 51,7 puandan 51,8 puana yükseldi.

 

PMI Aralık 2016’da 51,9 puanı görmüştü. Ekonomistler, Kasım ayında imalat PMI’nın 51,4 puana gerileyeceğini tahmin ediyorlardı. CEBM Group makroekonomik analiz direktörü Zhengsheng Zhong yaptığı değerlendirmede, Çin ile ABD arasındami ticaret müzakerelerinde ilerleme sağlanması halinde iş dünyasında güvenin onarılabileceğini ve imalat sanayii üretimi ile yatırımlarda güçlü bir iyileşmenin görülebileceğini vurguladı.

 

TSI ile  10:30’a  Nikkei225 önderlğinede (%1 prim yapıyor) tüm Asya borsaları yeşile boyanırken, CNBC-100 hisse endeksi de %0.5 değer kazanıyordu. Öte yanda, büyümenin güçleneceği beklentisi ile dünya için gösterge niteliğindeki ABD 10 yıllık DİBS getirisi de 3 puanlık primle %1.82’ye  yükselmişti.  Avrupa hisse endeks vadelileri de pozitif bir açılış müjdeliyordu.

 

Risk iştahı bu hafta Ticaret Antlaşması’nda gelişmeler kadar ABD’den gelecek  (Cuma) tarım dışı istihdam ve ISM  verileri ile de şekillenecek.  Bu iki veri hakkında da konsensus tahminler belli olur olmaz okurlarla paylaşacağız.  Tarım-dışı istihdamda artış kadar ücretlerin önemli olduğunu vurgulayalım. Yıllık ücret artışlarının aydan-aya beklentiyi aşması Wall Street hisselerine alım, Gelişmekte Olan  Piyasalar ve tüm tahvil evrenine satış getirebilir.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler