Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

OPEC, Irak ve Nijerya ile petrol üretim kısıntısı konusunda anlaştı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), ABD’nin artan petrol üretimi ve yavaşlayan küresel ekonomi sebebiyle arz fazlalığını önlemek için, petrol…

OPEC, Irak ve Nijerya ile petrol üretim kısıntısı konusunda anlaştı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), ABD’nin artan petrol üretimi ve yavaşlayan küresel ekonomi sebebiyle arz fazlalığını önlemek için, petrol üretimi fazla olan Irak ve Nijerya’dan üretimlerini hedeflere uyumlu hale getirerek petrol üretimini kısma konusunda anlaştı.

Brent ham petrolün en yakın vadeli varil fiyatı küresel resesyon beklentilerinin İran ve Venezuela’ya uygulanan yaptırımlar sebebiyle düşen taleple ilgili endişeleri artırmasıyla, 2019’un en yüksek seviyesi olan 75 dolardan son haftalarda 60 dolara düştü.

OPEC ülkeleri ve OPEC ile birlikte hareket eden ülkeler tarafından oluşturulan Ortak Bakanlar İzleme Komitesi, Abu Dhabi’de Viyana’da Aralık’ta gerçekleşecek petrole yönelik politika görüşmeleri öncesinde buluştu.

OPEC+ ülkeleri, İran ve Venezuela’nın ihracatının yaptırımlar sebebiyle düşmesiyle anlaşmaya varılan günlük 1.2 milyon varil kesintisinden fazla kesintiye gittiler. Fakat Irak ve Nijerya gibi bazı üyeler kotalarının üzerinde üretim yapıyordu.

OPEC’in ikinci büyük petrol üreticisi, Irak Ekim’e kadar günlük 175,000 varil üretim kesintisine, Nijerya ise günlük 57,000 varil kesintiye gitme vaadinde bulundu.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler