Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Mobius’dan altına destek: Herhangi bir seviyeden alın

Ünlü yatırımcı Mark Mobius yatırımcılara altına dair uzun vadeli beklentilerin yukarı yönlü olduğu konusunda tavsiyelerde bulundu

Mobius’dan altına destek: Herhangi bir seviyeden alın

Tecrübeli yatırımcı Mark Mobius, son dönemdeki altını destekleyici açıklamalarına bir yenisini ekledi. Mobius, önde gelen merkez bankalarının para politikasında genişlemeye gitmesiyle altın alımının uzun vadede meyve vereceğini söyledi.

Bloomberg HT’nin haberine göre Franklin Templeton’da geçirdiği otuz yılın ardından geçen yıl Mobius Capital Partners LLP’yi kuran yatırımcı, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Altında uzun vadeli beklenti yukarı yönlü. Bunu söylememin nedeniyse para arzının yukarı yönlü olması. Açıkçası herhangi bir seviyeden altın almanız gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

“Merkez bankalarının faizleri düşürme çabalarıyla birlikte çılgın gibi para basıyor olacaklar.” diyen Mobius, yatırımcıların portföylerinin yüzde 10’luk kısmını fiziksel altına yatırmalarını tavsiye ediyor. Ünlü yatırımcı salı günkü mülakatta altın için fiyat hedefine ilişkin bir bilgi vermedi.

Bu ay son 6 yılın en yüksek seviyelerini göre altın fiyatları Fed ve diğer merkez bankalarının daha genişlemeci para politikaları uygulayacağına dair beklentilerden destek buldu. Amerikan ve İngiliz getiri eğrilerinin tersine dönmesi ile birlikte piyasada yükselen resesyon endişeleri ile birlikte güvenli liman arayan yatırımcıların altına ve altın destekli exchange traded fonlara (ETF) yönelebileceği düşünülüyor.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler