Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Mnuchin: ABD-Çin arasındaki anlaşma %90 tamamlandı

Gözler bu hafta gerçekleşecek G-20 Zirvesi’nde. Bir yandan Amerika ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin geleceği ve bir anlaşma yapılıp yapılmayacağına…

Mnuchin: ABD-Çin arasındaki anlaşma %90 tamamlandı

Gözler bu hafta gerçekleşecek G-20 Zirvesi’nde. Bir yandan Amerika ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinin geleceği ve bir anlaşma yapılıp yapılmayacağına dair gelişmeler beklenirken, bir yandan da Erdoğan ve Trump arasındaki gerçekleşeceği söylenen görüşmeden çıkacak sonuçlar merakla izlenecek.

Ticaret anlaşmasına dair son dönemde yorumda bulunan kurumların büyük kısmı G-20 Zirvesi’nden bir anlaşma çıkması olasılığını düşük bulduklarını belirtmişlerdi. İki ülke arasında hem fikir olunamayan noktaların bu kadar kısa bir sürede çözülebileceğini düşünmeyen uzmanlar, kısa vadeli mevcut tansiyonu düşürücü bir girişim olabileceğini ve zaman kazanılabileceği görüşünde yoğunlaşıyorlar.

Amerikan Başkanı Trump Çin’in kendilerini oyaladığını belirterek geçtiğimiz dönemde vergileri artırmış, ve daha fazlasının da anlaşma sağlanmazsa gelebileceği yönünde uyarıda bulunmuştu. Bu kararı ile yeniden iplerin gerilmesine neden olan Trump’ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile 11 aydır süren ticaret savaşını yatıştırma umuduyla bu hafta Japonya’daki G20 zirvesinde biraraya geleceği biliniyor.

Konuya dair bugün ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’den gelen açıklama ise şaşırttı.

Mnuchin ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının “yaklaşık yüzde 90 oranında” tamamlandığını belirtti.

Mnuchin CNBC ile yaptığı söyleşide, “Anlaşmanın yaklaşık yüzde 90’ını yaptık ve anlaşmayı tamamlamanın bir yolu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Daha önceki aylarda da anlaşmaya çok yaklaşıldığı yönünde her iki tarafın da açıklamaları olmuş, ancak bir anda Trump’ın vergileri artırdığını açıklaması ise bu iyimser beklentiler yerle bir olmuştu.

Mnuchin ABD’nin İran yaptırımları konusunda ise yaptırımların “işe yaradığına” inandığını söyledi.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler