Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Mary Daly (San Francisco Fed):  Sabır zaman değil, veriye bağlı

  Fed FOMC’nin etkili üyelerinden San Fransisko bölgesi başkanı Mary Daly Cuma güün basınla sohbeti ve yaptığı bir konuşmada önemli…

Mary Daly (San Francisco Fed):  Sabır zaman değil, veriye bağlı

 

Fed FOMC’nin etkili üyelerinden San Fransisko bölgesi başkanı Mary Daly Cuma güün basınla sohbeti ve yaptığı bir konuşmada önemli mesajlar verdi. Daly’e göre, faizlerin yanında bilanço büyklüğü de bir para politikası aracı olarak kullanılabilir.  Fed’in faizlerin yönü  hususunda kesin bir tutumu yok, esnek, yani veriye göre hareket edecek.

 

Daha sonra Bay Area Konseyi Ekonomi Enstitüsü’nde konuşan San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ekonominin bu yıl yavaşlayacağı yönünde genel bir beklenti bulunduğunu, ancak yavaşlama beklentisinin bir resesyon yaşanması olasılığını  azalttığını söyledi.

 

Daly, “Ekonomi sürdürülebilir bir hıza geri geliyor. Bu durum bize bir resesyonu engellemekte yardım edecek” dedi. Daly ayrıca, federal hükümetin yeniden kapanması halinde güven ve ekonomik güven üzerinde daha kalıcı bir negatif etki yapmasından endişe ettiklerini vurguladı.

 

Washington’dan gelen son haberlere göre Beyaz Saray’ın devreye girmesiyle, Kongre’de iki parti arasında Meksika sınırına örülecek duvarı fonlama hususunda çözüm çabaları sonuç vermedi.

 

 

Bilanço ne olacak?

 

Fed üyelerinin hali hazırda,tahvil alımını sadece olağanüstü durumlarda kullanılan bir araç olarak mı tanımlayacaklarını, yok sa daha düzenli, daha sık şekilde kullanılan bir araca mı dönüştüreceklerini tartıştıklarını da anlatan Daly, “Finansal kriz sonrasında ekonomiye yardım etmeye çalışırken uyguladığımız bu parasal genişleme politikalarının bizi araç setimiz içinde er zaman yer alması gerekip gerekmediği, her zaman kullanıma hazır olması gerekip gerekmediği yanıt bulması gereken sorular” diye konuştu.

 

“Politikanızı faiz oranlarını esas araç ve bilançoyu ikinci araç, ancak daha kolaylıkla, rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir araç olarak hayal edebilirsiniz” diye konuşan Daly, “Ancak bu konuda henüz karr verilmedi, şu anda bunu tartışıyoruz” dedi.

 

 

Fed Haziran’dna Şikago’da bir seminerde uzmanlarla bu konuyu masaya yatıracak, ayrıca kamuoyunda da tartışmaya açacak.  Halen, Fed’in bilaçosundan 600 milyar dolar tahvil satıp, frene basması bekleniyor.

 

ABD’de büyüme güçlü

 

Dünya ekonomisi yavaşlarken, ABD oldukça güçlü bir performans gösteriyor. Atlanta Fed nowcast’i 4Ç2019’da %2.5, New York Fed nowcast’i ise 1Ç2019’da %2.19 büyüme öngörüyor. Bu hafta açıklanması beklenen 4Ç2018 GSYİH ve enflasyon verileri Fed’in kararını etkilemez, ama piyasaların Fed algısını etkileyebilir. Zayıf veriler futures piyasalarında Fed’in sıradaki hamlesinin faiz indirimi olacağının fiyatlanmasına yol açarak Gelişmekte Olan Ülkelere yarayabilir.

 

FÖŞ anlattı:  Fed karar değiştirdi

 

Fed guvernörlerinden en güncel açıklamalar  burada

 

Kaynak:  Bloomberg, FOREKS, ParaAnaliz

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler