Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Lighthizer: “Bu noktada başarı beklemek imkansız”

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, ABD ve Çin’in gümrük vergisi anlaşmazlığını yatıştıracak anlaşmaya varmak için görüşmelerin son haftalarında olabileceklerini belirtti.…

Lighthizer: “Bu noktada başarı beklemek imkansız”

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, ABD ve Çin’in gümrük vergisi anlaşmazlığını yatıştıracak anlaşmaya varmak için görüşmelerin son haftalarında olabileceklerini belirtti.

ABD hükümeti, Çinli şirketlere sanayinin sübvanse edilmesi, yabancı şirketler için erişimin sınırlandırılması ve fikri mülkiyet hırsızlığı gibi haksız avantajlar sağladığını iddia ettiği uygulama ve politikalara son vermesi için baskı yapıyor.

ABD’nin üst düzey ticaret yetkilisi Lighthizer Senato Finans Komitesi’nin dünkü oturumunda yaptığı açıklamada, başlıca sorunların hala çözülmediğine dikkat çekti ve “Anlaşma sağlamanın son haftalarındayız. Bu sorunlar ABD lehine çözülmezse, anlaşmaya varamayacağız” dedi.

The New York Times haberine göre, bu sorunlar masadayken, bir başarı beklemenin imkansız olduğunu belirten Lighthizer, “Ya iyi bir sonuç alacağız veya (bu süreç) daha fazla uzamadan kötü bir sonuç alacağız” dedi.

ABD’li senatörler Lighthizer’a Trump yönetiminin Çin’in herhangi bir anlaşmaya uymasını sağlamak için gümrük vergilerini sürdürmeye niyetli olup olmadığına dair detaylar vermesi konusunda baskı yapıyorlar.

Lighthizer, “Çin tarafındaki müzakerelerin odağı ABD gümrük vergilerinin kaldırılması.. Eğer bu bir tavizse tartışma konusu olan bir şey” dedi.

Lighthizer ABD’nin görüşmelerde fikri mülkiyet hakları konusundaki yapısal sorunları “hassasiyetle” ele aldığını ve para birimi manipülasyonuna yönelik bir anlaşmaya yaklaştığını belirtti.

Washington ve Beijing, birbirlerinden ithal ürünlere yönelik milyarlarca dolar değerinde gümrük vergisi getirerek piyasaları sarsmış ve üretim ve tedarik zincirlerini aksatmıştı.

 

Olası bir ABD-Çin anlaşması 3 aşamadan oluşabilir

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler