Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Küresel Borsalar: Üç Kıta Üç Farklı Hava

Günümüzün “küreselleşmiş” dünyasında piyasalar birbirini ışık hızıyla takip eder. Takip etmekle kalmaz genellikle de taklit eder. Bu kez pek öyle olmadı. Avrupa borsaları genelde kötü bir gün geçirdi. ABD borsaları ise olumlu anlamda rekor kırdı. Asya borsaları ise ikisinin arasında karışık bir seyir izledi. BİST-100 endeksi ise dün olduğu yerde kaldı. BİST’i saymazsak her bir kıta borsalarının bakın kendine göre hangi gerekçeleri vardı?

Küresel Borsalar: Üç Kıta Üç Farklı Hava

Avrupa Borsaları, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Euro Bölgesi ekonomisinin küresel ticari ihtilaflar, Brexit ve İtalya’nın borçlarından kaynaklanan artan risklerle karşı karşıya olduğu uyarısından sonra İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi hariç günü düşüşle tamamladı.

Kapanışta, gösterge endeksi Stoxx Europe 600 yüzde 0,12 azalarak 386,70 puandan kapandı.

Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,28 azalışla 5.551,95 puana, Almanya’da Dax endeksi ise yüzde 0,33 düşerek 12.332,12 puana geriledi.

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,28 değer kaybıyla günü 7.509,82 puandan kapattı.

Öte yandan, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi günü yüzde 0,56 artışla 22.169,42 seviyesinden tamamladı.

ABD BORSALARINDA REKOR SEVİYELER

ABD hisse senetleri ralli yaparak rekor seviyelerde günü tamamlarken, ABD Hazine tahvilleri, enflasyon verisinin beklenenden daha yüksek çıkmasının ardından geri çekildi.

Hisse senetlerindeki bu yükselişler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’de yaptığı ikinci gün konuşmasında da faiz indirimine kapıyı açık bırakmasından destek buldu.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yükselişini üçüncü güne taşıdı ve kısa bir süreliğine de olsa ilk kez 3,000 seviyesinin üzerine çıktı. Dow Jones Endeksi ise ilk kez 27,000 seviyesini aştı.

Nasdaq Bileşik Endeksi 6.49 puan ya da yüzde 0.1 düşerek 8,196.04 puandan kapandı.

ASYA BORSALARINDA YİNE “TİCARET SAVAŞI” ENDİŞESİ

Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri, ticaret gerilimlerinin tekrar ön plana çıkmasının etkisiyle karşık bir seyir izledi.

Avustralya ve Japonya’da hisseler aşağı yönde hareket ederken, Hong Kong, Çin ve Güney Kore hisseleri değer kazandı.

BİST YÖNÜNÜ TAYİN EDEMEDİ

Dün BİST-100 endeksi günü 99.406 seviyesinden olduğu yerde sayarak kapattı. TCMB Başkanının görevden alınması ve Suriye ile Doğu akdeniz’de gerginliğin büyümesi ve ABD ile AB’den gelen yaptırım tehditlerinin yeniden başlaması borsanın 100 binin üzerine çıkan trendinin kırılmasına neden olmuştu. Fakat hem faiz indirimi beklentisi hem de yurtdışı likidite bolluğu beklentisi borsanın önemli bir gerileme yaşamasını da engelleyince sonuç şimdilik olduğu yerde sayan bir endeks oldu.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler