Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Kripto Para Sektörüne İki Kötü Haber

Kripto para sektörü iki günde 2 kötü haberle sarsıldı. Sektör zaten kripto para değerlerinin kripto para borsalarında hızlı düşüşü sonrasında zor günler yaşıyor ve daha kurumsal ve güvenilir bir yapıya geçmeye çalışıyordu. Bankacılıkla ilgili uluslararası mali kuralların saptanmasında büyük yetkiye sahip Basel Komitesi'nin ilk kez kripto paralar aleyhinde açık uyarıda bulunması ve bir gün sonra da bir kripto para borsasının kapanması sektör için yeni bir soğuk duş etkisi yaptı.

Kripto Para Sektörüne İki Kötü Haber

Uluslararası bankacılık kurumu Basel Bankacılık Teftiş Komitesi’nin (BCBS) bugün yayımladığı kripto para raporunda açık bir şekilde kripto para sektörünün bankaları ve finansal istikrarı tehdit ettiği yazıldı. Uluslararası bankacılığın temel kurallarının teşkilinde sorumlu olan Basel Bankacılık Teftiş Komitesi’nin (BCBS) dün yayımladığı kripto para raporunda kripto paraların para işlevini yerine getirmekte başarısız olduğu ayrıca bankaları ve finansal istikrarı tehdit ettiğini belirtti.

BCBS RAPORUNDA KRİPTO PARALAR İÇİN ÇARPICI UYARILAR

Raporun haberi önce Cointelegraph’ta yayımlandı. Raporda şimdilik kripto para piyasasının küresel finansal sisteme kıyasla bir hayli küçük ölçekli olmasına rağmen risklerin mevcut olduğunun altı çiziliyor.

BCBS raporunda kripto varlıkların paranın iki ana fonksiyonu olan değişim ve özellikle değer saklama aracı olarak “güvenilir olmadığı” savunularak “kripto para”nın aslında yanlış bir adlandırma olduğu ima ediliyor. Kripto varlıkların yasal ödeme aracını temsil etmediği ve “herhangi bir hükümet veya kamu kurumu tarafından desteklenmediği” not düşülüyor. Basel Komitesi böylelikle aslında kripto paraların para olmayı başaramadıklarını söylemiş oluyor.

BCBS, uluslararası bankacığın istatistiklerinden de sorumlu olan Bank of International Settlement’ın (BIS)’in desteklediği ve 60 ülkenin merkez bankasının bir araya gelerek oluşturduğu uluslararası bir bankacılık kurumu.

Kripto paralara ilişkin kara para aklama, terörizm finansmanı, dolandırıcılık ve hack gibi risklere dikkat çeken BCBS, raporda bankaların kripto paralarla hizmet vermesi için karşılaması gereken minimum gerekliliklerin olduğu bir listeye de yer verdi.

BCBS’nin ilk önerisi, bankaların bu alanda mevcut risklerin yeterli bir şekilde değerlendirilmesi için gerekli teknik uzmanlığa sahip olması. BCBC, bir banka eğer kripto varlıklara yatırım yapacak olursa yani kripto riski alacak olursa ek bazı önlemlere dikkat etmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Rapora göre bu tür bankalar kripto varlıklara özel uzmanlaşmış bazı ek risk yönetimi çalışması yapmalı, özel yönetişim ve durum tespiti (due diligence) çalışması yapmalı Ek olarak bir banka sıradan finansal raporlamaların yanı sıra kripto paralarla ilgili hizmetlerini de kamuyla paylaşmalı ve yerel düzenlemelere uyum sağlamalı.

Şu sıralarda kripto piyasasında bir de söylenti dolaşmaya başladı. Bu spekülasyona bakılırsa BCBS’in raporu banka ve finans kuruluşlarının kripto riski almaları hususunda gereken sermaye yeterlilik oranlarında ek yükseltmelere de gidileceğinin bir ön işareti.

Raporun yayını kripto para borsalarındaki büyük fiyat hareketleri, daha doğrusu balon ve “mania”nın çöküşü sonrası kripto piyasasının daha kurumsal ve güvenilir bir yapıya kavuşma çabalarına giriştiği sırada geldi. Kripto para değerlerinde büyük çöküşlere rağmen J.P Morgan’dan Goldman Sachs’a kadar pek çok Wall Strret firma ve bankası kripto paralarla ilgili faaliyetlere girişmekteler.

KRİPTO BORSASI GATECOIN KAPANDI

Kripto para Borsası Gatecoin, internet sitesinde üzerinden yaptığı duyuruda 13 Mart tarihli bir mahkeme kararıyla tasfiye sürecine girdiğini açıkladı.

Söz konusu açıklamada mahkeme tarafından tasfiye memuru atandığı ve şirketin faaliyetlerini sonlandırdığı belirtildi.

Açıklamaya göre tasfiye sürecinde destek olacak Gatecoin, varlıkların alacaklılarına dağıtımını yapacak.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler