Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Kellanna Conway:  ABD ve Çin ticaret antlaşmasına yakın

Önce Asya, halihazırda da Avrupa’da riskli varlıklarda esen umut dolu rüzgarlar iki haberden kaynaklanıyor. İlki, ABD Kongresi 15 Şubat’ta federal…

Kellanna Conway:  ABD ve Çin ticaret antlaşmasına yakın

Önce Asya, halihazırda da Avrupa’da riskli varlıklarda esen umut dolu rüzgarlar iki haberden kaynaklanıyor. İlki, ABD Kongresi 15 Şubat’ta federal hükümetin kapanmasını engelleyecek bir taslakta anlaştı ve Trump’ın onayına sunacak. İkincisi ise Beyaz Saray Başkanlı Danışmanı Kellyanne Conway’e göre, Beijing’de devam eden ABD-Çin ticaret müzakerelerinde uzlaşma yakın görünüyor.

Son 2 günde Nobel Ödüllü Paul Krugman, IMF Başkanı Christian Lagarde ve “felaket kahini” Nuriel Rubin’den gelen dünyanın resesyona yuvarlandığı uyarılarında önemli bir gerekçe Ticaret Savaşları’nın uzamasıydı.  FX Street’te yer alan bir başka habere göre de Citi 2 Mart’ta bitecek mühlet öncesi tarafların ek vergileri öteleyecek bir ara-çözüme istekli olduğunu öne sürdü.

 

Fox News’da konuşan Conway “Başkan bir anlaşma istiyor” dedi. “Kendisi Çin Başkanı Xi Jinping’le samimi, karşılıklı saygıya dayanan ve dostane bir ilişki tesis etti. Büyükelçi Robert Lighthizer başkanlığındaki ekip 2 Mart’tan önce bir antlaşma şekillendirmek için ek mesai yapıyor. Ancak iki ülke arasındaki 500 milyar dolarlık ticaret açığının kapanması şart” diye ekledi.

 

Conway’e göre, Xi Jinping de bir antlaşma istiyorsa, yakında ikili bir zirve gerçekleşebilir.

 

Bunlar umut verici gelişmeler, fakat halen iki ülke arasında en büyük uçurum olan fikri mülkiyet haklarının korunması ve Çin’in ABD şirketlerinden zorunlu teknoloji transferinin önüne geçilmesi gibi konularda somut adımlar atıldığına dair haberler görmedik.

 

Antlaşma hususunda en büyük umut, her iki ekonominin de zor durumda olması.  2 Mart’ta halen %10 seviyesinde olan ek gümrük vergilerinin %25’e yükseltilmesi, ekonomileri iyice yavaşlatarak, küresel durgunluğa gidecek kapının kilidini açabilir.

 

Citi’ye göre tüm sorunlar çözülmese de, Trump 2 Mart mühletini uzatarak görüşmelere daha uzun bir süre tanıyabilir. Ancak, uzmanlar bu durumda özel sabit sermaye yatırımları ve Çin’den siparişleri olumsuz etkileyen belirsizliğin ortadan kalkmayacağı iddia ediliyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • Dokuz Günlük Ramazan Bayramı Tatili Turizme İlaç gibi Geldi

    Bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin uzatılmasının hükümetçe her zamankindençok daha önce ilan edilmesi turizmcilerin yüzünü güldürdü. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, 9 güne çıkarılan Ramazan Bayramı tatilinde 2 milyon kişinin seyahat etmesinin ve 3 milyar liralık ekonomik hacim sağlanmasının beklendiğini bildirdi.

  • Avrupa Parlamentosu Vize Ücretlerini Arttırdı, İş Dünyası Tepkili

    Önceki gün Avrupa Parlamentosu Türkiye'nin de dahil olduğu ülkeler için vize ücretini 60 eurodan 80 euroya çıkardı. Ayrıca vize şartlarında da bazı değişikliklere gitti. Türkiye'den bu yeni duruma ilk tepki İKV'den geldi.

  • Savunma Sanayi İhracatı 9 Milyar Dolara Yaklaştı

    Savunma sanayi son yıllarda en çok teşvik edilen sanayi kollarından biri. İhracatı da ithalatı da artarken sektörün hacmi ile beraber çalıştırdığı insan sayısı da hızla artıyor. Savunma sanayi ile ilgili son rakamlar SaSaD Genel Kurulu'nda açıklandı.

Benzer Haberler