Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

JP Morgan global PMI:  Dünya ekonomisi Ticaret Savaşı’na direnç gösteriyor

Dünya ekonomisi hizmetler talebi sayesinde güçlendi, fakat işdünyasının morali çok bozuk

JP Morgan global PMI:  Dünya ekonomisi Ticaret Savaşı’na direnç gösteriyor

İmalat sanayi ve hizmetlerde işdünyasının nabzını ölçen JP Morgan-Markit Temmuz PMI anketine göre, manşet veri aydan aya 51.2’den 51.7’ye yükseldi. Yani dünya ekonomisi resesyondan oldukça uzak, fakat 53 olan ortalama büyüme trendinin de gerisinde hareket ediyor. Tüm ülkelerde imalat sanayi daralırken, hizmetler global ekonomiyi sırtında taşıyor. Öte yanda, iş dünyasının beklentileri anketin tarihinde en düşük düzeye geriledi.

 

İmalat sanayinde sadece tüketim malları üretimi artarken, ara malı ve yatırım mallarında daralma sürdü. Hizmetlerin 3 temel kategorisi olan B2B, finans ve tüketici hizmetlerşnde ise aktivite gücünü korudu.

 

İç siparişler gücünü korurken, ihracat siparişleri daralma bölgesine geriledi. İstihdam ve fiyat beklentileri yavaşladı.

 

Anket hakkında yorum yapan J.P.Morgan Global Economik Araştırmalar uzmanı  Olya Borichevska dünya ekonomisinin iki ayrı rayda hareket ettiğini vurguladı.  Tüketicilerin morali yerinde ve hizmet talepleri sürüyor, ama dünya imalat sanayi daralırken, global ticaret rejiminin bozulması önemli rol oynuyor. İş dünyasının güven kaybı ise gelecek için kaygılar yaratıyor.

 

Öte yanda, Ticaret Savaşı’nda hasım ABD ve Çin’de bileşik ekonomin aktivitenin Temmuz ayında güç kazanması, iki tarafa da savaşı sürdürme azmi verebilir.  Bloomberg’in uzmanlardan edindiği bilgiye göre, yeni çarpışmalar her iki ülkede de yılda %0.2 GSYH kaybına neden olacak. Ek olarak, ABD’de ithalat vergileri, Çin’de ise yuan’ın değer kaybı enflasyonist baskıları azdırabilir.

 

FÖŞ anlattı:  Trump bizi  dağıttı

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler