Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Japon ekonomisinden şaşırtan büyüme

Japon ekonomisi daralma beklentilerinin tersine yılın ilk çeyreğinde %2.1 büyüyerek şaşırtıcı bir sonuç ortaya koydu. Öngül göstergelere göre, ithalatı ihracattan…

Japon ekonomisinden şaşırtan büyüme

Japon ekonomisi daralma beklentilerinin tersine yılın ilk çeyreğinde %2.1 büyüyerek şaşırtıcı bir sonuç ortaya koydu.

Öngül göstergelere göre, ithalatı ihracattan çok daha hızlı daralması ile birlikte %0.2’lik daralma beklentilerini geride bırakarak büyüdü.

İthalatın %4.6 daraldığı (son 10 yıldaki en büyük daralma) ihracatın ise %2.4 düştüğü belirtildi.

Planlanan vergi artışlarının ertelenmesi olasılığı ile yakından takip edilen büyüme verisi böyle bir ertelemeye gerek olmayabileceği tahminlerini beraberinde getirdi.

Yerel ve global ekonomik koşullardaki belirsizlikler nedeniyle zaten bir kez ertelenmiş olan vergi artışlarının yeniden ertelenecek olmasına dair Başbakan Shinzo Abe’nin endişeli olduğu belirtiliyordu. Satış vergisi oranının %8’den %10’a yükseltilmesi kabul edilmiş, ancak Nisan 2017’de uygulanmaya başlanması planlanan artışın 2.5 yıl ertelenmesine karar verilmişti.

“Japon ekonomisinin şaşırtan dayanıklılığı sonucu yılın ilk çeyreğinde ekonominin yıla beklenenden iyi başladığını gösterdi” diyen Capital Economics Japonya ekonomisti Marcel Thieliant, “1 Ekim itibariyle uygulanmaya başlanması planlanan vergi artışları için baskıyı artıracaktır” yorumunda bulundu.

Japon Ekonomi bakanı Toshimitsu Motegi vergi artışları konusunda her şeyin planlandığı gibi yolunda gittiğini açıkladı.

Yerel talebin güçlü kalmayı sürdürdüğünü belirten Bakan “Temel göstergelere dair görüşlerimizde bir değişiklik” yok dedi.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler