Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Işık Ökte yazdı:  Çin’in Türkiye piyasalarına etkisi

Hisse senedinin 2019’da, enerji emtia sonrası küresel bazda en iyi varlık sınıfı olması arkasında ana etken olduğunu düşündüğümüz Çin’de atılan…

Işık Ökte yazdı:  Çin’in Türkiye piyasalarına etkisi

Hisse senedinin 2019’da, enerji emtia sonrası küresel bazda en iyi varlık sınıfı olması arkasında ana etken olduğunu düşündüğümüz Çin’de atılan yeni adımlar (Merkez Bankası likidite + büyüme destekleyici hükümet adımları) nedir ve bundan sonra ne olabilir konularına değinmek istedik.

 

Çin Türk lirası varlıklar açısından neden önemli?  Çünkü, küresel kriz sonrası, Çin Merkez Bankası (PBOC) ve hükümetin likidite artırıcı adımları başlattığı ve devam ettiği dönemlerde 2 varlık sınıfının istisnasız ralli ettiğini görürüz:

1)       GOÜ hisse senetleri;

2)       Baz metaller

 

Komünist Parti’nin programında öne sürdüğü ‘’sürdürülebilir büyüme’’ kavramının (Asya ekonomistlerinin ilk önce %6.5-7.0 yazdıkları; sonra %6.0-6.5’a düşürdükleri) bir masal olduğunu anladığımız dönem sonrası başlayan lidikite adımlarının özellikle BIST yatırımcısı açısından kritik olduğunu düşünüyoruz. Baz metaller üzerinde bu yazıda durmayacağız; fiyat gelişimini S&P Goldman Sachs baz metaller ETF ya da bakır fiyatı üzerinden takip edebilirsiniz.

 

*** 2019 dolar bazlı varlık sınıfı getiriler:

o        S&P Goldman Sachs enerji emtia ETF +%23.0

o        ABD bankaları: +%16.8

 • 2019’da incelediğimiz hisse senedi sınıfları içinde en iyi performans ABD bankalarına aittir: S&P500’den %6.1 pozitif ayrışma (KBW bankacılık endeksi ‘’BKX’’ ETF üzerinden takip edebilirsiniz)

o        Şanghay Composite +%15.1

o        BIST +11.9%

o        MSCI Dünya +%10.3

o        Bakır +%9.6

o        GOÜ +%8.8

o        S&P Goldman Sachs baz metaller ETF +%6.2

o        Ons altın +%3.4

 

2016 Ocak sonu başlayan, 2 senede dolar bazında %80’e ulaşan GOÜ hisse rallisini tetikleyen Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan’ın açıklamaları olmuştu. İhtiyaç duyulduğunda ilave adımlar adımlar için kapasite bulunduğu açıklayan Zhou Xiaochuan, ters repo operasyonlarıyla bankacılık sistemini fonlamaya başlamış ve şok devalüasyon sonrası PBOC’nin daha gevşek bir para politikasına geçtiğini belirtmişti (Kaynak: bloomberght)

 

Çin bankacılık sistemi ya da içerdiği riskler üzerine yazmak/yorum yapmak için yeterli donanıma sahip olduğumuza inanmıyoruz.

 

Bu nedenle PBOC’nin attığı adımları sadece yuan ve faiz üzerinden değerlendirebiliriz. Bu değerlendirmede, Çin Merkez Bankası’nın 1ç16’da attığı adımların uzun vadede yuan stabilitesi açısından başarısız (bu başarısızlıkta, Trump’ın büyük rolü var) / faiz tarafında ise daha başarılı olduğunu söylemek zor olmayacaktır.

 

1ç19’da başlayan PBOC likidite operasyonları da farklı değil… tarih tekerrür ediyor… büyümedeki rahatsızlığın PBOC dışı önemli adımlara dönüştüğünü görmekteyiz — bu adımlar nedir?

 1. Tüketiciyi hedef alan aksiyonlar:
 2. a) Gelir vergisi eşiğinin 3500 renminbi’den 5000 renminbi’ye Ekim ayı sonunda yükseltilmesi
 3. b) 1 Ocak’ta yürürlüğe giren eğitim, sağlık, ipotek faizine uygulanan vergi indirimleri
 4. c) Yerel hükümetlerin inşaat pazarlarlarını desteklemek amaçlı, 2. ev alımına izin verilmesi
 5. d) KDV oranlarında düşüşler
 6. e) Beyaz eşya ve otomotiv alımları için yeni krediler
 7. Kurumları hedef alan aksiyonlar:
 8. a) KOBİ’ler büyük kurumsaldan %5-10 daha düşük vergi ödüyor ve ihracat bazlı KOBİ’lere KDV geri ödemeleri artırıldı
 9. b) İthalata dayalı üretim yapanlar için ithalat vergileri %9.8’den (2017 sonu) %7.5’a (2018 sonu) düşürüldü
 10. c) Kamu bankaları kamu dışı sektörlerde kredi oranlarını artırmak konusunda görevlendirildi

iii.      Yeni harcamalar

 1. a) Yerel yönetimlerin Çin hazinesinden garantilenen borçlanma (renminbi bazlı tahvil çıkarma) kotası 3 trilyon renminbi’ye yükseltildi
 2. b) Altyapı harcamalarında (özellikle demiryolu) %10 artış planlandı – yeni borçlanma yapılmayacak, genel devlet harcamaları (işe alım, devlet binası yapımları, yeni araç alımları) %5 oranında kesilecek

 

Kaynaklar: Değişik kurumların Asya ekonomistleri / Xinhua haber ajansı

 

Komünist Parti için kritik adımlar… bizler için dünyanın en büyük 2. ekonomisine bakarken, küresel büyüme adına korkutucu gerçekler!

 

Peki bu adımlar atıldıktan sonra Çin piyasalarına ne oldu? 3 ana piyasadan takip ettiğimiz Çin hisselerinin ana endeksi Şanghay Composite (SHCOMP) 2019 senesinde dolar bazında %15.1 ralliyle, dün 200-günlük ağırlıklı ortalamayı yukarı kırdı ve bugün 20 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyesinde kapanış yaptı.

 

Çin Merkez Bankası’nın son açıklamaları, bankaların zorunlu karşılık (ZK) oranları ya da faizlere hemen müdahale gelmeyeceğini açıkça söylemektedir. Ancak, hükümetin attığı adımlar iç talebi canlandırmada başarısız olursa ya da şu ana kadar sadece pozitif haber akışı duyduğumuz ABD-Çin ticaret görüşmelerinde pürüz çıkıp, Trump tarafından yeni tarifeler yürürlüğü girerse, PBOC’den yeni likidite artırıcı hamleler gelebilir. ZK oranlarında indirim ve kamu bankalarına yeni kredi line’ları açılması ilk akla gelenlerdir.

 

BIST’te oluşturduğumuz pozitif temanın tetikleyicisi GOÜ hisse pozitif sermaye akımlarıdır. Bu akımların ana tetikleyicisi de, Çin’de atılan adımlardır. Çin tarafında bir değişiklik olmadıkça (ki her gün kötüleşen küresel ortamda öngörmüyoruz) BIST ana endekste 106,5bin / $2.03 kısa vade beklentilerimiz devam etmektedir.

 

PBOC’den dün gelen açıklamalar (Kaynak: Matriks)

ÇİN MERKEZ BANKASI : İHTİYATLI PARA POLİTİKASINI SÜRDÜRECEĞİZ

ÇİN MERKEZ BANKASI : YUANIN İSTİKRARLILIĞINI KORUYACAĞIZ

ÇİN MERKEZ BANKASI : FAİZ ORANI VE DÖVİZ KURU REFORMU İLE DEVAM EDECEĞİZ

ÇİN MERKEZ BANKASI : SİSTEMİK MALİ RİSKLERİ SAVUŞTURACAĞIZ

ÇİN MERKEZ BANKASI : LİKİDİTEYİ YETERLİ VE UYGUN SEVİYEDE TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ

ÇİN MERKEZ BANKASI : MALİ KURUMLARIN KÜÇÜK ÖZEL İŞLETMELERE DESTEĞİNİ TEŞVİK EDECEĞİZ

ÇİN MERKEZ BANKASI : KONJÖNKTÜREL DÜZENLEMELERİ GÜÇLENDİRECEĞİZ

Işık Ökte, Stratejist

TEB Investment | BNP Paribas

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler