Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

İngiltere’de daralma başladı

İngiltere'de Brexit telaşı ekonomiyi tökezletti

İngiltere’de daralma başladı

İngiltere ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde Ç/Ç %0.2 daraldı. Kıyaslama olarak, ilk tahminde Euro-bölgesi ekonomisi aynı dönemde %0.2 reel büyüme kaydetmişti. Envanterlerin Brexit öncesi kullanılması ve dış ticaret açığı daralmanın başlıca unsurları. Fakat imalat sanayinden inşaat  kadar her kesitte yavaşlamanın izlerini sürmek mümkün.

 

Ülkede Pound’un oynaklığı, bitmeyen hükümet krizleri ve anlaşmasız bir Brexit’in getireceği fayda ve yükler büyüme belirsizlikleri yaratarak ekonomik aktiviteyi frenliyor.

Financial Times’e göre yeni başbakan Boris Johnson’ın AB’yi terketmeyi vaat ettiği 31 Ekim’e kadar ekonominin resesyona girmesi yüksek olasılık. İngiltere Türkiye’nin önde gelen ticaret partnerlerinden biri ve bize milyonlarca turist yolluyor. Ekonominin daralması küçük de olsa Türk ekonomisinde de negatif yankılar uyandıracak.

 

Berenberg ekonomisti Kallum Pickering küresel talep daralmasının da ekonomiyi frenlediğinin altını çizerken, yılın ikinci yarısında da trend-altı büyüme bekliyor.

 

Capital Economics ekonomisti Thomas Pugh’a göre ise anlaşmalı Brexit senaryosunda İngiltere yılı resesyonsuz kapatabilir.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler