Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

IMF’den Çin’e uyarı:  Yavaşlayacaksınız

IMF'ye göre zaten yavaşlayan Çin'e Ticaret Savaşları baldıran şerbeti

IMF’den Çin’e uyarı:  Yavaşlayacaksınız

IMF Madde IV Konsültasyonu adı verilen yarı yıl raporunda Çin ekonomisinde uzun soluklu bir yavaşlama öngörürken, asıl gerekçenin Ticaret Savaşları olmadığını öne sürdü. IMF ayrıca Çin’in  artık yüksek hızla değil kaliteli büyüme rejimine adım attığını da ilan etti.

 

IMF yıl ortası raporunda Çin’in GSYİH büyüme oranı tahminini %6.2’ye aşağı revize etmişti. IMF’nin Çin misyon şefi James Daniel, Trump’ın 300 milyar dolar Çin ithalatına ek vergi koyması halinde, ekonominin yılda %0.3 yavaşlayacağını kaydetti. Eğer Ticaret Savaşı tırmanır da, Trump anılan mallara ek vergiyi %25’e yükseltirse büyüme kaybı yıllık %0.8’i bulacak.

 

IMF iki ülke arasındaki Ticaret Savaşı’nın tüm Yerküre’de olumsuz yankılar yarattığını da ilave ederek, acil barış çağrısında bulundu.

 

Daniel, Beijing’e Ticaret Savaşı’nın olumsuz yankıları ile başa çıkmak için döviz kurunu serbestçe dalgalanmaya bırakmasını önerdi. Böylece, şoku üretim değil, döviz kuru absorbe edebilecek. Beijing dolar/yuan’ın değerini 7.00’nin üstüne yükselterek bütün Asya’da endişe yarattı.  Bu öneriye uyması makul görülmüyor.

 

IMF’ye göre, artık Çin yönetimi yükse hızda büyümeye değil, kaliteli büyümeye öncelik veriyor. Fakat, bu hedefin gerçekleşmesi için başta  yapısal reformlar olmak üzere “yapılacak çok şey var”.  IMF Çin’de GSYİH büyümesinin 2020’de %6, 2024’te ise %5.5’e yavaşlayacağını öngördü.

 

AB’den Latin Amerika’ya kadar tüm dünyadan sermaye malı, hammadde ve gıda temin eden Çin’in politika değiştirip sürekli yavaşlaması küresel resesyon rüzgarlarını azdıracağı gibi, Türkiye gibi Gelişmekte Olan Ülkeler’e duyulan yatırım iştahını da azaltır.

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

FÖŞ Video:  Osaka’dan sonra dünya ekonomisi

 

FÖŞ video:  Dünya  piyasalarında ralli bitti, Türkiye ne kadar dayanır?

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler