Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

IMF Başkanı Lagarde: Küresel ekonomi hassas bir noktada

IMF Başkanı Lagarde son açıklamalarında resesyon öngörmese de küresel ekonominin hassas bir noktada olduğunu vurguladı

IMF Başkanı Lagarde: Küresel ekonomi hassas bir noktada

IMF Başkanı Christine Lagarde, küresel büyümenin yılın başından bu yana ivme kaybettiğini  ve de bunun dünya ekonomisini “güvencesiz” bir konumda bıraktığını söyledi.

Lagarde Salı günü Washington’daki ABD Ticaret Odası’nda yaptığı konuşmasında Uluslararası Para Fonu’nun tahminlerini en son güncellediği Ocak ayının sonundaki tahminini en son güncellediğinden beri küresel ekonomide bir miktar yavaşlanama gözlemlendiğini, ama bunun yakın dönemde bir resesyon tehlikesi yaratmadığını söyledi.

Lagarde, konuşmanın ardından panel tartışması sırasında yavaşlamayı “senkronize yavaşlama” olarak nitelendirdi.

Ocak ayında Fon, dünya ekonomisini konusunda projeksiyonlarını üç ay içerisinde ikinci kez aşağıya çekerek bu yıl için yüzde 3,5 2020 içinse yüzde 3,6’lık bir büyüme öngörmüştü. IMF’nin bir sonraki tahmin seti 9 Nisan Salı günü Dünya Ekonomik Görünümü adıyla yayınlanacak.

Lagarde konuşmasında “Küresel ekonomi hassas bir noktada” dedi. Lagarde’ın bu uyarısı, tam da önümüzdeki hafta küresel çapta maliye bakanlarının ve merkez bankacılarının Washington’da buluşacağı IMF ve Dünya Bankası toplantıları öncesinde geldi. Piyasalarda güven bir yandan Amerikan Merkez Bankası’nın daha ‘sabırlı’ bir duruşa geçmesi ve ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşması beklentisi ile artarken, diğer yandan finansal krizden on yıl sonra genişlemenin sonuna gelindiği endişesi yaşanıyor.

Faizler Konusunda Sabır

Lagarde’a göre küresel ekonomiler netice itibariyle büyük merkez bankalarının sabrından ve Çin hükümetinin artan teşvikinden yararlanabilecekler. IMF, küresel büyümenin 2019’un ikinci yarısında ve 2020’de “bir kısım” artacağını öngörüyor. Ama yine de Lagarde bu toparlanmanın, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması, bazı sektörlerde ve ülkelerde yüksek borçlanma, ticaret gerginliği ve “finansal piyasalarda rahatsızlık hissi” gibi bir dizi riske karşı savunmasız kaldığını yönünde ikazlarını esirgemedi.

Lagarde sözlerine “Küresel ekonominin durumu göz önüne alındığında, politika yapıcıların yanlış adımlardan kaçınmasının önemli. Para politikası, enflasyonun hedefin altında kaldığı yerlerde gevşek bırakılması ve döviz kuru esnekliği gerektiği gibi kullanılmalı. Finansal sektörün güçlendirilmesine yönelik düzenleyici reformların devam etmesi çok önemli’ şeklinde devam etti.

Lagarde’a göre yüksek kamu borcu ve düşük faiz oranları  gelmesi kaçınılmaz olan bir sonraki krizde çok fazla manevra alanı bırakmadığından, birçok ülkenin akıllı mali politikalar uygulaması adeta bir zorunluluk haline gelmiş durumda.

Pazar Gücü

Bazı şirketlerin piyasalarındaki artan güçlerine de değinen Lagarde, özellikle dijital ekonomide az sayıdaki çok dinamik birkaç şirketin piyasaya çok yüksek kar marjları dikte edebildiğine işaret etti.

Bunun henüz bir tekel sorunu yaratmadığını, ama ileride sorun yaratmaması için önlem alınmasını zorunlu gördüğünü söyledi.

Lagarde, ülkelerin birbirlerine yeni tarifeler koymaktan kaçınmaları yönündeki uyarısını yineledi ve işi rakamlara dökerek ABD ile Çin arasında ticareti yapılan tüm mallarda yüzde 25 vergi artışının ABD’de yıllık üretimi yüzde 0,6’ya, Çin’de yüzde 1,5’e kadar azaltacağını belirtti.

Lagarde, “Bunlar potansiyel olarak kendiliğinden kaynaklanan, kaçınılması gereken yaralardır,” dedi.

ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmeleri, üst temsil düzeyinde bu hafta Washington’da devam edecek. Umutlar, dünyanın en büyük iki ekonomisinin ticaret savaşını sona erdirmek için bir anlaşmaya varabilmelerini yönünde!

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler