Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Huawei Bilmecesi! Amerikan Bürokrasisi Trump’ı Dinlemiyor mu?

Hafta sonu Osaka’da yapılan Trump-Xi zirvesinin bütün dünya piyasalarına iyimserlik şırınga eden sonuçlarından biri de Trump’ın daha önce kara listeye alınan ve chip satışlarının yasaklandığı Çin’in teknoloji devi Huawei’ye olan kısıtlamaların kaldırılacağına ilişkin sözüydü.

Huawei Bilmecesi! Amerikan Bürokrasisi Trump’ı Dinlemiyor mu?

Pazartesi günü şahit olunan bir olay üzerine Reuters’in şimdi haberleştirdiği bir konu bütün bu iyimserliğin üzerine soğuk duş etkisi yapabilir.

Reuters’in haberi Trump’ın verdiği sözler ABD devlet mekanizmaları tarafından ne ölçüde hayata geçirileceği üzerine şüphe bulutları getirebilir.

Bu durum özellikle de Türkiye için önemli. Neden diyecek olursanız, G-20’deki bizim açımızdan en önemli toplantı Erdoğan-Trump görüşmesiydi. Erdoğan’ın açıklamalarına göre Trump kendisine S-400 füzeleri dolayısıyla herhangi bir yaptırıma gidilmeyeceğini söylemişti.  Buna rağmen son aylarda Türkiye hakkında daha çok karamsar haberlerin yayımlandığı Financial Times buna rağmen ABD Kongresi’nin bunu dinlemeyebileceği, zaten Trump’ın bu sözüne de Türkiye’nin pek güvenmemesi gerektiğini öne sürmüştü.

Dolayısıyla Trump’ın üstelik ikili görüşmede değil açık açık söylediği Huawei uzlaşması eğer hayata geçmiyorsa bu durum ABD içinde bir güç çekişmesi ya da Trump’ın başka sözlerini de yeterince hızlı tutamayacağı gibi yorumlara kapı aralayabilir.

Peki Reuters’in haberinde ortaya çıkan şey ne?

ABD’de kara listede olan ve ihracat yasağı gibi kısıtlamalara tabi olan şirketleri takip eden kurum Ticaret Bakanlığı ve onun bünyesindeki Endüstri ve Güvenlik Bürosu (BIS)… Daha doğrusu onun da içindeki Export Enforcement Dairesi…Reuters ajansı pazartesi günü gördüğü bir belgede bu dairenin Huawei’yi hâlâ kara listede tutmaya devam ettiğini yazdı. Daha doğrusu Reuters, büronun memurlarına Huawei’iye nasıl muamele edeceklerine dair bir e-posta yazılmıştı ve bu e-postada Huawei’nin halen kara listede olduğu beyan ediliyordu. Yani olay basitçe hantal bürokrasinin yavaşlığı gibi yorumlanamayabilir.

Reuters’in bu konuda yorum için başvurduğu ticaret bakanlığı ise henüz bir yorum yapmadı.

Bu konuda sadece bakanlık bürokratlarının değil bizzat Beyaz Saray kadrolarının da kafası karışık gibi görünüyor. Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Peter Navarro, dün ABD firmalarının Huawei’ye ulusal güvenliği tehdit etmeyen düşük teknolojili çipleri satabileceğini söyledi. Yani Huawei’nin asıl talep ettiği yüksek teknoloji çipleri hâlâ yasaklı görünüyor. Huawei kavgası esasen ABD’nin bu firmayı ulusal güvenliği tehdit etmekle suçlamasıyla alevlendiğine göre Trump’ın sözü sonrası ne değişti çok tartışmalı.

 

Huawei kurucu ve SEO’su CEO Ren Zhengfei ise kısıtlamaların kalkmasının ABD firmaları için iyi olacağını, Huawei’nin kendi işini yapmaya devam edeceğini açıklamıştı.

Gerçekten de geçtiğimiz hafta sonu Trump’ın Huawei’ye ilişkin olumlu açıklamaları ABD’li çip üreticilerini sevindirmişti.

Krizin en şiddetli anlarında ABD sadece kendisi Huawei’ye ambargo uygulamakla kalmamış aynı zamanda müttefiklerinin de Huawei’yi 5G teknolojisinden dışlamaları için lobiye girişmişti.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler