Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

HSBC Çin ekonomisine dair ne bekliyor?

HSBC’ye göre, Çin’in teşviklerle destek bulan özel sektörü, ekonomiyi, bu yıl büyümenin yüzde 6,6 olabileceği biçimde bir “kendi kendine sürdürülebilir…

HSBC Çin ekonomisine dair ne bekliyor?

HSBC’ye göre, Çin’in teşviklerle destek bulan özel sektörü, ekonomiyi, bu yıl büyümenin yüzde 6,6 olabileceği biçimde bir “kendi kendine sürdürülebilir toparlanma” yolunda destekliyor.

Ki bu büyüme oranı pek çok özel kurumun ve Çin hükümetinin beklentilerinin üzerinde yer alıyor.

Geçen yıl son 30 yılın en düşük büyüme oranını kaydeden ülkede bu yıl için ortalama büyüme beklentisi %.6.2 oranında bulunuyor.

Karamsarlık, 2018’de zayıflayan büyüme ve ABD’yle hala çözülemeyen ticaret savaşı konusundaki gelişmeleri takiben bu yıl Çin’in ekonomisine dair bakış açısını etkiledi.

Geçtiğimiz ay Çin hükümeti, bu yılki GSYH büyüme hedefini, geçen yılın yaklaşık yüzde 6.5’in altında olan yüzde 6.0 ila yüzde 6.5 olarak belirledi.

Çin, 17 Nisan’da ilk çeyrek ekonomik büyümesini açıklayacak.

Ekonomik göstergelerden endişe duyan Çin hükümeti 2018 yılında, büyümeyi desteklemek için bankaları borç vermeyi artırmaya teşvik etmek gibi önlemler aldı.

HSBC tarafından yayınlanan raporda mevcut ekonomik veriler göz önüne alınınca, ki son yayınlanan imalat verileri beklentilerden çok daha güçlü açıklanmıştı, teşviklerin işe yaramaya başladığı ve büyümenin dip seviyesini gördüğünü söylüyor. Gelecek çeyreklerde kademeli bir toparlanma olacağı öngörülüyor.

İngiliz Bankası büyümenin yılın son çeyreğine %6.7 seviyesine ulaşabileceğini böylece yıllık büyüme oranının %6.6’ya varabileceği görüşünde.

Bankanın ekonomistler özellikle bu sefer kullanılan teşvik paketlerinin yapısının Çin hükümetinin önceki yıllarda kullandığı teşviklerden oldukça farklı olduğunu vurguluyorlar.

“İnanıyoruz ki (bu teşvikler) sadece işe yaramakla kalmayacak ayrıca gelecek çeyreklerde kendi kendine sürdürülebilir bir toparlanmayı da tetikleyeceklerdir.” diyorlar.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler