Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Hangi Merkez Bankası piyasa beklentilerinin tam tersi yönde hareket edebilir?

Brexit çıkmazında yaşadığı çözümsüzlüklere bir de Başbakan’ın istifası eklenen İngiltere’de ekonomik koşulların giderek bozuluyor olması endişe yaratıyor. Anlaşmasız bir Brexit…

Hangi Merkez Bankası piyasa beklentilerinin tam tersi yönde hareket edebilir?

Brexit çıkmazında yaşadığı çözümsüzlüklere bir de Başbakan’ın istifası eklenen İngiltere’de ekonomik koşulların giderek bozuluyor olması endişe yaratıyor.

Anlaşmasız bir Brexit olasılığının Theresa May’in istifasıyla biraz daha yükselmiş olması dikkat çekerken, Maliye Bakanı Philip Hammond son açıklamalarında anlaşmasız bir çıkış olmayacağına dair piyasayı rahatlatmaya çalıştı.

Anlaşmasız bir çıkışın İngiltere ekonomisi üzerine yıkıcı etkileri olabileceği konusundaki uyarılarıyla defalarca gündeme gelen İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney’nin yardımcısı Ben Broadbent bugün yapmış olduğu açıklamaları ile dikkatleri üzerine çekti.

Eğer Brexit süreci sorunsuz tamamlanır ve ekonomik büyüme beklendiği gibi gerçekleşirse faiz oranlarının piyasanın beklentilerinden daha hızlı yükselebileceğini belirten BoE Başkan yardımcısı Broadbent parlamentoda açıklamalarda bulundu.

Broadbent ayrıca ilerleyen yıllarda BoE’nin tahmin ettiği faiz artışları ile piyasanın fiyatladığı beklentilerin aynı olmaması konusunda endişeli olmadığını da söyledi.

Piyasanın Merkez Bankası’nın mesajlarını gayet iyi anladığını ancak bu mesajlardaki beklentilerle hem fikir olmak zorunda olmadıklarını belirtti. Broadbent “Piyasaların kendi görüşleri var” dedi.

Piyasaların şu andaki fiyatlamalarına bakıldığında, Merkez Bankası’nın tahminlerinin aksine önümüzdeki 12 ay içerisinde bir faiz indirimi kararı beklendiği görülüyor.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler