Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

“Gelecek 10 yılda global olarak daha düşük faiz oranları göreceğiz”

İrlanda Merkez Bankası eski başkanı Patrick Honohan dünya çapında önümüzdeki 10 yılda daha düşük faiz oranları görüleceğini açıkladı. CNBC ile…

“Gelecek 10 yılda global olarak daha düşük faiz oranları göreceğiz”

İrlanda Merkez Bankası eski başkanı Patrick Honohan dünya çapında önümüzdeki 10 yılda daha düşük faiz oranları görüleceğini açıkladı.

CNBC ile yaptığı röportajında Honohan küresel olarak yavaşlaması beklenen büyüme oranlarının bankaların karlılıkları üzerinde negatif etkileri olacağında da bahsetti.

Düşük faiz oranlarına ilişkin olarak Honohan bankaların düşük faiz oranlarında şikayet ettiğini ancak pek çoğunun takipteki veya temerrütte düşmüş veya batık kredilerle uğraştığını hatırlattı.

Takipteki kredilerin ödenebilmesi için genel olarak ekonominin güçlü olması, iyiye gitmesi gerektiğini belirten eski başkan, bankaların ekonominin toparlanması ile düşük faiz oranları arasındaki tercihlerine dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.

Röportaj esnasında düşük faiz oranlarının bankaların kar marjlarını baskılayacağını belirten sunucunun “Bunu neden istesinler ki?” sorusuna Honohan “Kaçırdığını nokta Kar marjların ancak vadesi gelen kredi ödemelerini geri alabiliyorlarsa bahsedebiliriz” şeklinde yanıt verdi.

Honohan geçtiğimiz 10 yıl içerisinde genelde bankalar geri ödemelerini alabiliyorlardı bu nedenle düşük faizler son 7-8 yıldır Avrupa ekonomisinin göreceli olarak güçlü görünmesinin nedenlerinden biri idi yorumunda bulundu.

Ve şimdi de faiz oranlarının daha da düşürülerek ekonomilerin canlı tutulmaya çalışılmasının sürdüğünü hatta önümüzdeki 10 belki de 15 yılda nominal faiz oranlarının küresel olarak daha düşük seyretmesini beklediğini dile getirdi.

Honohan hafta başında gerçekleştirdiği bir başka röportajında da global olarak bankacılık sektörünü eleştirmişti.

Bankaların kurtarma paketlerinden hala birşeyler öğrenmesi gerektiğini belirten Honohan, hala bankamızı nasıl büyütebilir sorusunun sorulduğunu ancak bunun hatalı bir yaklaşım olduğunu dile getirdi.

“Ne için büyümek istiyorsunuz ki?” diye soran Honohan, büyümek belki de iyidir ama biz bir hizmet sağlıyoruz, ve bu hizmeti daha düşük bir maliyetle daha verimli biçimde nasıl sağlayabileceğimize bakmalıyız yorumunda bulundu.

“Bankaların hedefleri bunlar olmalıdır… Ama hala “biz bir işletmeyiz kar etmeliyiz” gibi bir zihniyet baskın” dedi.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler