Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

FÖŞ video:  Çin’in ateşle sınavı

Çin yalnız Gelişmekte Olan Ülkeler’in kaderi değil, Türkiye açısından da çok önemli.  Çin’de yaşanacak depremler Türkiye gibi ülkelerin mali varlıklarına ilgiyi azaltarak, döviz kurunun yükselmesine neden olabilir.

 

Çin Komünist Partisi Tianaman isyanı ve 2008 Büyük Finansal Kriz’den bu yana en zor sınavını yaşıyor.  Ekonomi Ticaret Savaşları’nın ötesinde nedenlerle gittikçe ivme kaybederken, Hong Kong’da muhaliflerin gösterilerine şiddet karıştı. Çin yalnız Gelişmekte Olan Ülkeler’in kaderi değil, Türkiye açısından da çok önemli.  Çin’de yaşanacak depremler Türkiye gibi ülkelerin mali varlıklarına ilgiyi azaltarak, döviz kurunun yükselmesine neden olabilir.

Dara düşen Çin’den ekonomik yardımlar azalır. Yol ve Kuşak Projesinden almayı umduğumuz pay gecikir.  Xi Jinping Eylül’de Hong Kong’ta barışı sağlamak ve kış aylarında da ekonomiyi sürdürülebilir bir büyüme patikasına oturtmak zorunda. Beijing’in 4 bin yıllık devlet külütrü ve çok zengin parasal-mali kaynakları sayesinde bu sınavı atlatacağını anlatıyorum.  Fakat, artık daha yavaş büyüyen bir Çin ve dünya ekonomisine getireceği yükleri hesaba katarak davranmak zorundayız.

 

 

İnglizce videolarımızdan bir örnek:  Turkey faces a bleak winter

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler