Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

FOMC Tutanakları: Fed politika yapıcıları para politikasının ilerdeki seyrine ilişkin giderek daha fazla fikir ayrılığı yaşıyorlar

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Çarşamba günü açıklanan 18-19 Haziran toplantı tutanaklarında, "Çoğu katılımcı, bu son gelişmelerin devam edeceği ve ekonomik görünüm üzerinde baskı oluşturacağının anlaşılması durumunda ilave para politikası genişlemesine gerek duyulacağı değerlendirmesinde bulundu" denildi.

FOMC Tutanakları: Fed politika yapıcıları para politikasının ilerdeki seyrine ilişkin giderek daha fazla fikir ayrılığı yaşıyorlar

ABD Merkez Bankası’nda (Fed) birçok politika yapıcı Eylül ayındaki toplantıda faiz indirimini desteklediler ancak para politikasının gelecekteki seyrine ilişkin giderek daha fazla fikir ayrılığı yaşamaya devam ediyorlar.

Fed’in 17-18 Eylül tarihlerinde yaptığı toplantının dün yayınlanan tutanaklarına göre, Fed kısa vadeli para piyasalarındaki karışıklıktan sonra bilanço büyüklüğünün artırılıp artırılmayacağını değerlendirmek gerekeceğini kabul etti.

Fed politika yapıcıları 17-18 Eylül tarihlerindeki toplantıda 3’e karşı 7 oyla politika faizinin 25 baz indirilerek %1.75-%2 aralığına düşürülmesine karar vermişlerdi.

Fed tutanaklarında “Birçok katılımcı, federal fonların hedef aralığının 25 baz puan indirilmesinin uygun olacağını düşündü” denildi.

Ancak, toplantı ortak kanıyla sona erdi. Bütün üyeler genel olarak Trump yönetiminin, özellikle Çin ile tırmanan ticaret savaşları, yavaşlayan küresel büyüme ve Brexit gibi diğer gelişmelerle ilgili riskler nedeniyle daha fazla endişeli olurken, bu risklerin ABD ekonomisi için ne anlama geldiği konusunda farklı fikirler ortaya koydular.

Birçok politika yapıcı, Fed’in risklere karşı önlem almak için faizleri düşürmekte ihtiyatlı olacağını düşünürken, diğer politika yapıcılar ABD’nin mevcut ekonomik görünümünün faiz indirimini haklı göstermeyeceğini söyledi.

Fed’in son toplantısının tutanakları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın kanun yapıcılara yaptığı konuşmadan birkaç saat sonra yayımlandı. Powell bu konuşmasında, ABD merkez bankasının bu ayki toplantıda faiz indirimine yakın olduğunu işaret etti. Fed Başkanı, ekonominin ticaret gerilimleri ve durgun enflasyon dahil aşağı yönlü risklerle karşı karşıya olduğunu kaydetti.

Enflasyona yönelik endişeler de tutanaklarda önemli bir yer kapladı. Birçok katılımcı, sadece enflasyona yönelik risklerin aşağı yönde eğilim göstermediğine, aynı zamanda enflasyon beklentileri göstergelerinin de Komite’nin yüzde 2 enflasyon hedefi ile uyumlu seviyelerin altında olabileceğine dikkat çekti.

Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 1.5 seviyesinde gerçekleşti ve bu gösterge son yedi yılın büyük bölümünde Fed’in hedef seviyesinin altında kaldı.

Fed yetkililerinin tümü kısa vadede faiz indirimine gidilmesi taraftarı değil. Tutanaklara göre, birkaç yetkili, risklerin artmasına karşın, daha gevşek bir para politikasını desteklemeleri için, ekonomik görünümde daha da kötüleşme görmek istiyor.

Buna ek olarak, tutanaklara göre, bazı katılımcılar, federal fon faizinin (Fed’in gösterge faizi) izleyeceği uygun yolun önceden düşündüklerine göre daha yatay olmasına karşın, faiz indirimi için henüz güçlü bir zemin görmediklerini kaydettiler.

Haziran toplantısında, politika yapıcılar faiz konusunda yeni projeksiyonlarını sundular ve buna göre, 17 yetkilinin sekizi 2019’da en az bir faiz indirimi bekliyor. Böylelikle bu toplantıda FOMC son altı ayda ikinci kez yaklaşımını değiştirmiş oldu.

ABD merkez bankası 2018’de politika normalleştirmesi olarak adlandırdığı strateji dahilinde 4 kez faiz artırımına gitti. Ocak ayında, küresel ekonominin yavaşlaması ile birlikte, yetkililer yaklaşımlarını değiştirerek, faizlerde gelecekteki ayarlamalar konsuunda “sabırlı” olacaklarını söylediler. Böylelikle politika yapıcılar faizleri sabit tuttacaklarını işaret ettiler.

Haziran ayında, politika yapıcılar bir kez daha yaklaşımlarını değiştirdi ve gelen verileri “yakından izleyeceklerini” ve “büyümeyi sürdürmek için uygun hareketi yapacaklarını” belirterek para politikasında gevşemeyi işaret ettiler.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler