Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Fed’den piyasaya sakinlemesi için 75 milyar dolar

Refinitiv verilerine göre, repo olarak bilinen geri alım anlaşmalarıyla ABD Hazineleri karşılığında borçlanma maliyeti, Salı günü yüzde 10'a kadar yükseldi. Bu durum, federal fonların oranını hedef aralık yüzde 2 ila 2,25'in tavanı yüzde 2,25'e yükseltti.

Fed’den piyasaya sakinlemesi için 75 milyar dolar

ABD merkez bankası Fed, ABD kısa vadeli fonlama maliyetlerinde fon sıkışıklığına bağlı olarak izlnen keskin yükselişi kesmek için finansal sisteme 75 milyar dolar enjekte edeceğini söyledi.

Refinitiv verilerine göre, repo olarak bilinen geri alım anlaşmalarıyla ABD Hazineleri karşılığında borçlanma maliyeti, Salı günü yüzde 10’a kadar yükseldi. Bu durum, federal fonların oranını hedef aralık yüzde 2 ila 2,25’in tavanı yüzde 2,25’e yükseltti. Buna cevaben, merkez bankası için piyasa operasyonları yürüten New York Fed Salı günü yaptığı açıklamada, “federal fon oranını yüzde 2 ila 2,25 hedef aralığında tutmaya yardımcı olmak için” nadir bir repo operasyonu başlatacağını söyledi.

Operasyonun toplam tutarının 75 milyar dolara kadar gerçekleştirileceğini, Fed’in müdahalesinin haberi, repo oranını yeniden sıfıra düşürdü. Repolar, borçluların çok kısa zaman dilimlerinde menkul kıymet almayı ve satmayı kabul ederek kısa vadeli finansman sağlamalarının bir yolu. Uygulamada kısa vadeli krediler olarak işlev görürken finansal sistemde fon akışının da can damarı. Bankalar repo piyasasında aktif rol oynarken, repo piyasası sayesinde Fed’de tuttukları fazla nakitleri üzerinden güvenli ve ekstra bir getiri elde etmiş oluyorlar. 

Analistler, gecelik faizin yüzde 10’a çıkmasının sistemik sorunlardan ziyade repo piyasasını sıkıştıran teknik faktörlere bağlı olduğunu söylüyorlar. Vergi ödemek için piyasadan para çeken şirketler nedeniyle gerçekliştiği yazılıyor.  Goldman Sachs Asset Management’tan Ashish Shah, repo pazarındaki hareketleri “önemli bir gelişme” olarak nitelendirirken, “Böyle şeyler gerçekleştiğinde belirsizliği arttırıyor ve sabit gelirli piyasaları diken üstünde bırakıyor. Bu sorunların da çözümü merkez bankalarında” diyor. 

Bu son gelişmeler, faiz indirmesi beklenen Fed’in ilk gün toplantılarına denk geldi. Bankanın faizini çeyrek puan indirmesi bekleniyor.

Fakat bazı analistler de son iki günde yaşanan fonlama sıkıntısına bağlı hareketleri daha yapısal nedenlere bağlamakta.  Çünkü Fed bir taraftan da Fed’de tutulan banka rezervlerinin miktarını azaltan ve kısa vadeli ödemeler için mevcut nakit miktarını sınırlayan bir bilançosu küçültme operasyonu yürütüyor.  TD Menkul Kıymetler’den yapılan açıklamada “Suçlunun, bankalara gün içi likidite sağlayan tek varlık olan banka rezervlerinin kıtlığı olduğunu düşünüyoruz. 2014’ten bu yana söz konusu rezervler düşüyor ve Hazine’nin nakit bakiyesi arttıkça ve dolaşımdaki para birimi büyüdükçe banka rezervlerinin daha da düşmesini bekliyoruz” diye yazdı. 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler