Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Fed’de büyük tartışma başladı (YENİLEME)

FOMC üyesi Rosengren faiz indirimine karşı

Fed’de büyük tartışma başladı (YENİLEME)

Fed’in üzerinde Eylül’de bir kez daha faiz indirim baskısı çok yoğun.  Yanlız ters-yüz olan ABD getiri eğrisi değil, tüm fonlar, türev piyasalr ve en önemlisi Başkan Trump Fed’den acilen yüksek dozda faiz indirimi bekliyor.  Cuma günü açılışı yapılacak Jackson Hole merkez bankaları toplantısında Başkan Powell ya FOMC’nin yol haritası hakkında somut bir mesaj verecek, ya da piyasalarda büyük çalkantı yaşanacak.  Faiz indirimi konusunda ilk açıklama son karara muhalefet şerhi koyan Boston guvernörü Rosengren’den geldi. Dün ise San Francisco Fed Başkanı Mary Daly faiz indirimi yönünde görüş belirtti.

Rosengren:  Faiz indirmeye sıcak bakmıyorum

 

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, Fed’in faizleri daha da düşürmesine destek verme konusunda isteksiz olduğunun sinyalini verdi. Rosengren, ABD’de ekonomik şartların hala iyi olduğunu ifade ederek, para politikasının gevşetilmesinin endişe verici bir borçlanma artışını cesaretlendirebileceği uyarısında bulundu.

 

Bloomberg TV’ye konuşan Rosengren, “İnsanları çok fazla risk almaya cesaretlendirmek büyük bir risk. Bunu yapmak bir sonraki sıkıntılı dönemi daha kötü hale getirebilir ve Fed’i ihtiyaç olduğunda kullanmak üzere ek harcamayı cesaretlendirecek çok az cephane ile bırakabilir”dedi.

 

Konuşmasında, “Global şartlar zayıf. Para politikasının gevşetilmesini arzu edeceğim şartların olmadığını söylemiyorum” diye konuşan Rosengren, “Ben sadece, bir yavaşlamadan daha öteye giden bir şeyler olduğuna dair kanıt görmek istiyorum. Hali hazırda daha fazla adım atılması için bir ihtiyaç görmüyorum” ifadelerini kullandı.

Rosengren açıklamasında, işsizlik trendlerini iyi olduğunu ve enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru yükselmekte olduğuna yönelik işaretler bulunduğunu belirtirken, ABD para ve maliye politikasının hali hazırda “destekleyici, genişlemeci” olmaya devam ettiğini de vurguladı.

 

San Fransisco/Mary Daly:  Ben destek veririm

 

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ekonomideki ters rüzgarlara  karşı konulması için faiz indirimine destek verdiğini, faiz indirimine  desteğinin nedeninin ele kulağında bir resesyon görmesinin olmadığını  söyledi.
Daly yaptığı açıklamada, “Yapılan faiz indirimine destek verirken,  ekonomide büyümenin devam ettiğini görme arzumu temel aldım. Faiz indirimini ufukta bir resesyon görmem nedeniyle desteklemedim” ifadelerini kullandı.

 

Trump’tan tam saha baskı: Fed’den 100 Baz Puan İndirimi İstedi

ABD Başkanı Donald Trump, Fed’e faizleri indirmesi yönündeki çağrısını tekrarladı. Twitter üzerinden açıklama yapan Trump, Fed’in faiz oranlarını yüzde 1 (100 baz puan) indirmeyi düşünmesi gerektiğini söyledi ve Fed’in bazı parasal gevşeme adımları atması gerektiğini savundu.

 

ABD Başkanı Donald Trump, Fed’e faizleri indirmesi yönündeki çağrısını tekrarladı. Twitter üzerinden açıklama yapan Trump, Fed’in faiz oranlarını yüzde 1 (100 baz puan) indirmeyi düşünmesi gerektiğini söyledi ve Fed’in bazı parasal gevşeme adımları atması gerektiğini savundu.

 

“Fed faiz oranı, oldukça kısa bir süre içinde, en az 100 baz puan azaltılmalı. Biraz parasal gevşeme de olabilir” ifadelerini kullanan Trump, ABD Doları’nın güçlü olduğunu ve dünyanın diğer bölgelerine zarar vermekte olduğunu da savundu.

 

Trump, “Ekonomimiz Jay Powell ve Fed’in korkunç vizyon eksikliğine karşın çok güçlü. Ancak Demokratlar 2020 Seçimi’ni kazanmak amacıyla ekonomiyi kötü emellerine alet etmeye çalışıyorlar. Çok bencilce! Dolarımız o kadar güçlü ki dünyadaki diğer ülkeleri olumsuz etkiliyor” mesajını paylaştı.

 

 

Trump’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow resesyon beklemediklerini kaydetti, ama Washington’dan gelen haberler Beyaz Saray’ın yeni teşvik paketleri tasarladığı yönünde.  ABD’de özel sektörde çalışan ekonomistlerin %74’ü 2021 yılına kadar resesyon öngörüyor.

 

FÖŞ anlattı:  Global durgunluk ve Türkiye’ye etkileri

 

 

Kaynak:  CNBC, FOREKS

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler