Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Fed Bej Kitap:  İmalat sanayi ve tarımda görünüm bozuldu

Ekim sonunda yapılacak Fed FOMC toplantısında konsensus 25 baz puan faiz indirimi yönünde

Fed Bej Kitap:  İmalat sanayi ve tarımda görünüm bozuldu

Fed bölge bankalarının her ay yerel şirketlerle yaptığı görüşmelerin sonuçlarını derleyen Bej Kitap ABD ekonomisinin “yavaş”  ve “mütevazi” arasında bir hızla büyüdüğünü gösterdi. Orta Batı ve Kuzey’den Güney’e  uzanan Büyük Ovalar (Great Plains) bölgelerinde şirketler 2020 yılı için karamsar görüşler ifade etti.

Rapora göre, ticaret gerginliği ve global talep eksikliği bir çok Fed bölgesinde imalat sanayini yavaşlattı. Tarımda ise sorunlar Ticaret Savaşı yaptırımları yanında, iklim koşulları ve emtia fiyatlarında olumsuz seyir.

 

Fiyat artışları “mütevazi” olarak nitelendirilirken, bir çok bölgede emek pazarında arzın çok kıt olduğu belirtildi. Bir çok iş dalında kalifiye çalışan bulmak zorlaştı.

Eğer kalifiye işçi bulunsa, firmalar daha fazla istihdam yaratacak ki, bu ekonominin daha ısınabileceğinin bir göstergesi. Ücret artışları da mütevazi, fakat ücret-dışı ödüllendirme, yani ikramiye ve komisyonlar yükselerek yeni elemanlar cezbediliyor.

Bej Kitap’ta yer alan bölgesel gözlemlerin o bölgenin guvernörünün faizlerle ilgili yorumlarıyla örtüştüğü de gözleniyor. Örneğin faiz indirimlerine sıcak bakan Bullard’ın bölgesi St Luis’de Fed Ticaret Savaşı belirsizliğinin işdünyası güveni ve sabit sermaye yatırımları üzerinde olumsuz etkisinden kaygılı.

Faizleri sabit tutma yönünde görüş bildiren Kansas bölgesi başkanı Esther Geroge ve Boston’lu Eric Rosengren ise ekonomik  faaliyetin güvensizlikten etkilenmediği bölgelerden geliyor.

Ekim sonunda yapılacak Fed FOMC toplantısında konsensus 25 baz puan faiz indirimi yönünde. Trump’ın müjdesi zıttına Beijing’in ticaret uyuşmazlıkları hususunda anlaşmaya varıldığını inkar etmesi de bu  olasılığı artırıyor.

 

Asya’da gündem — Çin’den Türkiye açıklaması

Brexit ve Ticaret Savaşlarında çözüme doğru?

ABD istihdam sonrası Fed ne yapar?

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler