Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Faiz indirimi Fed’e yardımcı olabilir

St Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD’de enflasyonun zayıf seyretmesi halinde, ekonomik büyüme gücünü korusa bile merkez bankasının faizleri indirebileceğini…

Faiz indirimi Fed’e yardımcı olabilir

St Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD’de enflasyonun zayıf seyretmesi halinde, ekonomik büyüme gücünü korusa bile merkez bankasının faizleri indirebileceğini söyledi.

Fed son olarak Mayıs ayı başındaki toplantısında faizleri sabit tutmuş, Fed Başkanı Jerome Powell faizlerin ne indirilmesi ne de artırılması için ikna edici şartlar bulunmadığını söylemişti.

Bullard, bugün Hong Kong’da yaptığı konuşmada ise, “Reel ekonomide görece iyi performansa rağmen politika faizinde aşağı yönlü bir ayarlama FOMC’nin enflasyon hedefinin kredibilitesini korumasına yardımcı olabilir” dedi.

Bullard, “Enflasyon verileri hayal kırıklığı yaratmaya devam ederse faizlerde bu şekilde bir adım atılması daha çekici hale gelebilir” dedi.

Her ne kadar faiz indiriminin Fed’e yardımcı olabileceğini söylese de Bullard böyle bir karar için erken olduğunu da ekledi.

Bullard “Aralık ayındaki faiz kararımız ile biraz abartılı adım atmış olabileceğimiz endişesini taşıyorum, ancak Komite’nin fikir değişikliğinden memnunum” şeklinde görüş bildirdi.

Yatırımcılar, faiz vadeli işlemlerine göre, yıl sonundan önce bir faiz indirimi bekliyor. Ancak Trump’ın faiz indirimi baskıları karşısında bağımsızlığını koruduğunu göstermeye çalışan Fed’in direndiği belirtiliyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını belirleyen Açık Piyasa Kurulu’da (FOMC) oy hakkı bulunan Bullard ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans, son günlerde merkez bankasının enflasyon hedefini yakalayamaması hakkındaki endişelerini dile getiriyorlar. Bullard son olarak Çarşamba günü enflasyonun 2019’da da hedefi “alt banttan kaçırması”nın olası göründüğünü ifade etmişti.

Toplantı tutanakları bekleniyor

Mayıs ayına ilişkin toplantının tutanaklarının bu akşam açıklanması ve olası faiz indirimlerine dair işaret vermesi bekleniyor.

UBS’te Yatırım Birimi Şefi olan Mark Haefele “FOMC tutanakları, ticaret belirsizliği ve zayıf ekonomik verilerin bankayı faiz indirimine teşvik edip etmeyeceği konusuna ışık tutacak” yorumunu yaptı.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler