Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Euro bölgesi: İmalat ve enflasyon verileri bulutlu bir görünümü yansıtıyor

Bu sabah Euro Bölgesi için hem enflasyon verisi hem de imalat PMI verileri açıklandı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan…

Euro bölgesi: İmalat ve enflasyon verileri bulutlu bir görünümü yansıtıyor

Bu sabah Euro Bölgesi için hem enflasyon verisi hem de imalat PMI verileri açıklandı.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan Euro Bölgesi’nin mart ayı yıllık enflasyonuna ilişkin öncü verileri enflasyonda düşüş olduğunu gösterdi.

Ek olarak imalat PMI verisi de beklentilerden daha hızlı bir daralma yaşandığını işaret etti.

ECB’nin hedefinden uzaklaşıldı

Eurostat verisine göre, Euro Bölgesi’nde şubatta yüzde 1,5 olan yıllık enflasyon, martta yüzde 1,4’e indi.

Euro Bölgesi’nde mart ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 5,3’le enerjide gerçekleşti. Enerjiyi yüzde 1,8 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, yüzde 1,1 ile hizmetler ve yüzde 0,2 ile de enerji dışı sanayi ürünleri izledi.

Öte yandan, Euro Bölgesi’nde para politikasını yürütmekten sorumlu olan Avrupa Merkez Bankası (ECB), bölgede fiyat istikrarını sağlamak için yüzde 2’nin hemen altında ancak yüzde 2’ye yakın seviyede enflasyon hedefliyor.

Ek olarak bugün açıklanan işsizlik oranı Şubat’ta %7,8 seviyesini korudu.

2018 yılı içinde %8,7’den %7,9’a gerileyen işsizlik oranı 2019’un ilk ayında %7,8’e geriledi ve Şubat’ta da bu seviyeyi korudu.

Neredeyse son 6 yılın en kötü verisi

IHS Markit tarafından açıklanan Mart ayı imalat PMI verisi Nisan 2013’ten bu yana en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Şubat ayındaki 49.3 seviyesinden Mart ayında 47.5’a gerileyen veri zaten 50 seviyesinin altında bulunmasıyla endişe yaratıyordu.

Geçtiğimiz ay ekonomik görünüm beklentilerini aşağı yönlü revize eden ECB’nin açıklamaları sonrasında büyüme konusunda da iyi bir indikatör olduğu düşünülen imalat PMI’ının bu şekilde hızla daralması hayal kırıklığı yarattı.

Veri sonrası piyasa beklentilerine bakıldığında ECB’nin olası bir faiz artışını en erken 2020 yılında düşünebileceğine dair öngörülerin yükseldiğini görmekteyiz. Yani faiz artışı beklentileri ötelenmiş durumda.

IHS Markit baş ekonomisti Chris Williamson önümüzdeki döneme dair göstergelere bakıldığında aşağı yönlü risklerin yoğunlaştığını ve yılın ikinci çeyreğinde görünümün daha da zayıflayacağını gösteren bir trend olduğunu dile getirdi.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler