Sosyal Medya

Döviz

Euro Bölgesi büyüme beklentisinde sert düşüş: Türkiye’nin ihracatına dikkat!

Avrupa Komisyonu, Euro Bölgesi'ne ilişkin yüzde 1.9 yönündeki büyüme beklentisini yüzde 1.3'e revize etti. Büyümedeki yavaşlamanın nedeni olarak küresel ticaret gerilimleri ve artan kamu borcu belirtildi.

Euro Bölgesi büyüme beklentisinde sert düşüş: Türkiye’nin ihracatına dikkat!

Avrupa Komisyonu, Euro Bölgesi’nin en büyük ülkelerinde beklenen ekonomik yavaşlama nedeniyle bu yıl ve gelecek yıla ilişkin büyüme tahminlerini sert şekilde düşürdü. Büyümedeki yavaşlamanın küresel ticaret gerilimleri ve artan kamu borcundan kaynaklandığı belirtildi.

Komisyon, yayımladığı çeyrek dönem ekonomik tahminlerinde enflasyon beklentisini de düşürdü. Komisyonun, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) tahmininden daha düşük bir enflasyon tahmini belirlemesi ECB’nin faiz artırma planlarını zora sokabilir.  Bu sabah DB, ECB’den ilk faiz artış beklentisini Aralık 2020 olarak açıklamıştı.

Avrupa Komisyonu, Euro Bölgesi büyümesinin 2018’deki yüzde 1.9 seviyesinden bu yıl yüzde 1.3’e gerilemesini, 2020’de ise yüzde 1.6’ye toparlanmasını beklediğini belirtti.

Türkiye özelindeyse, ekonomik büyüme beklentisini liranın sert değer kaybı ardından ihracatta çift haneli büyümeye dayandıran hükümet açısından hedeflenen büyüme oranını yakalamak euro bölgesindeki yavaşlamayla iyice zorlaşacak.

Avrupa Komisyonu Kasım ayında yayımladığı bir önceki tahminlerde Euro Bölgesi’nin bu yıl yüzde 1.9, 2020’de ise yüzde 1.7 oranında büyümesini bekliyordu.

Komisyon ayrıca Euro Bölgesi’nde enflasyonun bu yıl yüzde 1.4 ile ECB’nin yüzde 1.6 olan tahmininin altına kalacağını öngörüyor.

Mart ayında ayrılması öngörülen İngiltere hariç tutulduğunda 27 ülkeden oluşan Avrupa Birliği genelinde ise ekonomik büyümenin geçen yılki yüzde 2.1 düzeyinden bu yıl yüzde 1.5’e düşmesi, 2020’de ise yüzde 1.8’e toparlanması bekleniyor.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • JpMorgan’ın risk algısı: Ölümcül üçlü bahis!

    Dünya genelinde büyük merkez bankalarının ekonomiye destek veren konumda kalmak için istekli olduklarını göstermeleriyle beraber, finansal piyasalarda oynaklık neredeyse buharlaşmış durumda.

  • Mahfi Eğilmez: TL Niçin Değer Kaybetti?

    Görünüşe göre döviz kurları piyasada serbestçe belirleniyor ama gerçekte kurları baskılamak için kamu bankaları aracılığıyla çeşitli müdahaleler yapılıyor. Görünüşe göre faizler piyasada serbestçe belirleniyor ama çeşitli yönlendirmelerle bankalar faizlerini sürekli aşağıya doğru çekiyorlar.

  • Golan Tepeleri: Neden şimdi?

    ABD'nin Golan Tepeleri açıklaması, daha önce aldığı Kudüs kararı ve İsrail'in İran karşıtlığı göz önünde bulundurulduğunda, son gelişmeler Ortadoğu'daki statükonun müttefiki İsrail lehine değişmeye başladığını gösteriyor.

Benzer Haberler