Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Eski Fed Başkanı Yellen’den Faiz İndirimine Destek

Bütün piyasalar bu haftanın ilk yarısı hemen sadece Fed toplantısını ve orada çıkması neredeyse kesin gibi olan faiz indirimini konuşuyor ve konuşacak. Başlıca tartışma konusu ise Fed faiz indirir mi den çok ne kadar indirir? İki tez var: 25 baz puan indirir diyenler ve 50 baz puan indirecek diyenler.

Eski Fed Başkanı Yellen’den Faiz İndirimine Destek

Bir önceki Fed Başkanı Janet Yellen de bu tartışmaya nihayet katıldı ve Fed’in faiz indirimi yapmasını desteklediğini söyledi. Yellen 25 baz puanlık bir indirimi desteklediğini söyledi.

Son aylardaki toplantıların hangisinde bir faiz indirimi kararı alacağı merakla beklenen Fed’in Başkanı Jerome Powell faizlerin indirilmesini isteyen Başkan Trump’ın söylediklerini kulak arkası ederek beklemeye devam etti.

Wall Street Journal’ın Yellen’ın Aspen, Colorado’da yaptığı konuşmaya dayandırdığı haberinde, eski Başkan’ın bu desteğe neden olarak yavaşlayan küresel büyüme ve düşük enflasyonu gösterdiği kaydedildi.

Yellen, konuşmasında “ABD ekonomisi (yalıtılmış) bir ada değil, dünyanın geri kalanında olan bitenden etkileniyor” dedi. Ayrıca dünya ekonomisin kısmen de süregiden ticaret tartışmaları nedeniyle de zayıfladığını vurguladı.

Yellen’ın 31 Temmuz’daki toplantıda olası faiz indiriminin uygun olabileceğini dile getirdi. Ancak mevcut durum değişmezse, bunun bir gevşeme döngüsünün başlangıcı olmayacağını beklediğini de vurguladı.

Yellen, ABD ekonomisinin güçlü işgücü piyasası ile birlikte iyi gittiğini, ancak enflasyonun çok düşük olduğunu ve yüzde 2 hedefinin altında kaldığını vurguladı.

Gerçekten de ABD Temmuz İstihdam Raporunda ABD’de işsizliğin % 3,7 ile 1969 Aralık ayından beri görülen en düşük işsizlik oranı olduğu görüldü. Cuma günü açıklanan 2. Ç GSYH rakamı da % 21,2 ile ilk çeyrekteki % 3,1’e göre gerilemiş bile olsa piyasaların beklentisine kıyasla daha güçlü gelmişti.

“Enflasyon düşük hatta oldukça düşük…” diyen Yellen Amerika’nın dünyanın kalanından bağımsız bir ada olmadığını Avrupa ve Asya’daki gelişmelerin elbette ki Amerikan ekonomisini de etkilediğini belirtti. Ve ekledi “Amerikan para politikasındaki değişikliklerin de tüm dünya etrafında etkili olduğu doğrudur.”

Sonuçta AB merkez bankasının faiz indirimi için görünüşte tek gerekçesi Yellen’in dediği gibi küresel gelişmeler.

ABD para piyasaları, Cuma kapanışı itibariyle, bu haftaki toplantıda yaklaşık 28 baz puanlık bir faiz indirimini fiyatladı.

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler