Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Ekonomistler Çin’e dair tahminlerini açıkladı: Belirsizlikler güveni etkiliyor ama hedefler tutturulacak

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin Halk Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) liderlerinin arasındaki çıkmazın aşılması amacıyla planlanan…

Ekonomistler Çin’e dair tahminlerini açıkladı: Belirsizlikler güveni etkiliyor ama hedefler tutturulacak

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Çin Halk Cumhuriyeti ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) liderlerinin arasındaki çıkmazın aşılması amacıyla planlanan G20 Zirvesi’ne günler kala, Çin’in önde gelen ekonomist ve analistleri açıklamalarda bulundu. Ekonomist ve analistler, Çin’in, ABD’nin başlattığı ticaret savaşının olumsuz etkilerini yok etmek için reformlarını hayata geçirmesi gerektiğini dile getirdi.

Çin Tsinghua Üniversitesi’nin İktisadi Uygulama ve Düşünme Enstitüsü’nden ekonomistler, pazar günü Çin ekonomisi ile ilgili bir rapor yayınladılar. Rapora göre Çin’in, hükümetin mart ayında yüzde 6 ile 6,5 arasında olarak açıkladığı büyüme hedefine ulaşarak, ekonomisini bu yıl yüzde 6,3 oranında büyüteceği öngörülüyor.

Bu rapor, Çin’deki Renmin Üniversitesi’nin (RUC) cumartesi günü yayınladığı ve Çin ekonomisinin dış şoklar karşısında bile dayanıklılığını gösteren bir diğer raporla aynı zamanda yayınlandı. Bu diğer raporda ise yılın ilk yarısında büyümenin yüzde 6,1 oranında olmasının beklendiğine dikkat çekiliyor.

RUC raporu, GSYH büyümesi için çok önemli bir itici güç olan net ihracatın artarak 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 1,46 ekonomik büyüme puanına katkıda bulunduğunu ortaya koyuyor.

Tsinghua Üniversitesi Çin Ekonomisi Uygulama ve Araştırma Enstitüsü Dekanı Li Daokui, küresel ticaret ve yatırım ortamının Çin ekonomisine doğrudan zarar vermemesine rağmen belirsizliklerin güveni etkilediğine dikkat çekti.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler