Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Dünya ekonomisinde karamsarlık artıyor

Financial Times’a göre, Almanya ve ABD’den gelen zayıf ekonomik veriler dünya ekonomisinin resesyona yuvarlandığına dair kaygıları körüklüyor.

Dünya ekonomisinde karamsarlık artıyor

 

Financial Times’a göre, Almanya ve ABD’den gelen zayıf ekonomik veriler dünya ekonomisinin resesyona yuvarlandığına dair kaygıları körüklüyor. Fed ve AMB yeni parasal gevşeme hamleleri peşinde.

 

AMB’nın bu hafta Perşembe günü yapacağı aylık toplantıda yeni parasal gevşeme hamleleri ilan edeceği nerdeyse kesin.  Cuma günü İsviçre’de bir panele katılan Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları ise 18 Eylül’de yapılacak FOMC  toplantısında 25 baz puanlık bir faiz indiriminin işaretini verdi. Hafta içinde Beijing de ekonomisini teşvik için bankaların kredi vermelerini kolaylaştırıcı tebliğ açıkladı.

 

IMF Temmuz global görünüm raporunda dünya ekonomisinin bu yıl %3.2, 2020’de ise %3.5 büyüyeceğini öngörmüş, fakat gidişat için “çok hassas” yorumunu yaparak aşağı yönlü riskleri vurgulamıştı.  Raporun yayınlanmasından bu yana Arjantin finansal krize girerken, ABD-Çin arasında Ticaret Savaşı da hızlandı.

 

Bu hafta ABD ve Çin arasında yüzyüze görüşmelerin başlayacağı deklare edildi, fakat ticaret uzmanlarına göre farklılıkların aşılması çok güç.

 

ABD’de Ağustos tarım dışı istihdam aylık 130  bin artışla 158 bin olan konsensusun gerisinde kaldı.  İmalat sanayinde istihdam kazançları aylık 3 bine yavaşladı. Yıllık istihdam artışı ortalama 158 bine düşerken, son 3 aydır da ivme kaybediyor.

 

JPMorgan  ABD ekonomisti  Michael Feroli’ye göre TDİ istatistikleri Fed’in bu ay 25 baz puan faiz indiriminin önündeki son engeli de kaldırdı.

Fed bu ay 25 baz puan indirim yapacak, fakat FOMC’nin Trump’ın sürekli israr ettiği daha atak bir parasal gevşeme işareti vermesi beklenmiyor.

 

Almanya’da fabrika siparişleri Y/Y %2.7 gerilerken, Temmuz sanayi üretimi de %0.6 düştü.  Euro-bölgesi’nde yıllık büyüme %1.2, ABD’de ise 3Ç2019 için %1.5 tahmin ediliyor.

 

Bu hafta yapılacak toplantıda yakında yerini Lagarde’ye bırakacak Başkan Mario Draghi’nin faiz indirimleri ve belki de yeni bir QE için bastırması bekleniyor. Fakat Para Politikası Kurulu içinde ek parasal gevşemeye karşı çıkan bir dizi guvernör işini zorlaştırıyor.

 

Uzmanların büyük çoğunluğuna göre para politikası artık ekonomiyi canlandırma işlevini yitiriyor. Hükümetlerin bütçe harcamalarını artırarak resesyona dur demesi gerekecek.

 

 

Fed başkanı Powell Cuma akşamı ne dedi?

Video:  Global durgunluk ve Türkiye

Video:  Trump, dünyayı batıran adam

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler