Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Dünya ekonomisi en kötüsünü geride bırakmış olabilir

Dünya çapında hisse senetlerinde yukarı yönlü hareketlerin hakim olduğu düşünülse de, Ned Davis Research şirketinden bir ekonomist en kötüsünün geride…

Dünya ekonomisi en kötüsünü geride bırakmış olabilir

Dünya çapında hisse senetlerinde yukarı yönlü hareketlerin hakim olduğu düşünülse de, Ned Davis Research şirketinden bir ekonomist en kötüsünün geride kalmış olabileceğini söylüyor.

Alejandra Grindal, kıdemli uluslararası ekonomist, 10 ay boyunca arka arkaya düşen dünya çapındaki PMI verilerinin toplanmasına bakıldığında Mart ayında ilk stabilizasyon işaretlerinin görüldüğünü belirtti.

Ayrıca imalat sektöründe genişleme kaydeden ülke sayısının da 6 ay sonra ilk kez yükseldiğini söyledi. Ve bu verilerin bir sonraki büyüme dönemine girilmeden önce genellikle 4-8 ay süresince dip seviyelerinde seyredebileceğini ekledi.

Boston’da gerçekleşen bir yatırım konferansında konuşan Grindal yılın ikinci yarısında global ekonomide toparlanma işaretleri görülmeye başlanabileceğini açıkladı.

Grindal, bir yandan Amerika ile Çin arasındaki gerginliğin her iki tarafta anlaşma arayışında iken azaldığını bir yandan da Fed’in Mart sonundaki toplantısına dair açıklanan tutanaklara göre 2019 yılının devamında faiz artışı beklenmediği noktalarının altını çizdi.

Bu risklerin azalıyor olmasının gelişmekte olan ülkeleri iyi etkilediğini belirtirken, Çin, Brezilya, Hindistan ve Meksika gibi ülkelerin imalat PMI verilerinin toparlanma gösterdiğini işaret ediyor.

Her ne kadar bu konularla ilgili iyimser olsa da Grindal Avrupa’daki politik belirsizlikler gibi noktaların hala global ekonomi için risk oluşturduğunu açıkladı.

Grindal Euro Bölgesi’ne dair “Aynı para birimine, aynı para politikasına sahip ülkeleriniz ancak (bu ülkeler) dramatik biçimde birbirlerinden farklı rekabet seviyelerine ve iş biçimlerine sahipler. Bir iç patlama beklemesem de bu mümkün değil de demiyorum” yorumunda bulundu.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler