Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Dünya Ekonomisi:   En kötüsü geride kaldı

OECD öncü göstergelerine göre,  dünya ekonomisi yavaşlamaya devam ediyor. BoA Merrill Lynch aylık fon yöneticileri anketinde katılımcıların bir numaralı endişesi…

Dünya Ekonomisi:   En kötüsü geride kaldı

OECD öncü göstergelerine göre,  dünya ekonomisi yavaşlamaya devam ediyor. BoA Merrill Lynch aylık fon yöneticileri anketinde katılımcıların bir numaralı endişesi global resesyon. Çin’den gelen sanayi üretimi ve işsizlik gibi veriler Asya’nın lokomotifinde duraksamanın sona ermediğini gösterdi.  AB ekonomisi bir yılda %50’den fazla ivme kaybetti. Atlanta Fed tahminine göre, ABD 1Ç2019’da sadece %0.4 büyüyecek.

 

 

Hey, yeşil filizler ne olacak?

 

Ama durun bir dakika,  bu kadar kötümserliğin arasında, “yeşil filizler” de var. Bloomberg ekonomistleri, Goldman Sachs ekonomisti John Hatzius, Deutsche Bank ve Morgan Stanley ekonominin dip yapıp 2Ç’de toparlanacağını ön görenler arasında.

 

Bloomberg Economics baş ekonomisti  Tom Orlik “Ticaret Barışı, Fed’in güvercin duruşu ve Beijing’in ekonomiyi canlandırma çabalarını bir araya koyarsanız, gelecek o kadar da karanlık değil” diyerek tartışmayı açıyor.

 

Müjde, her yönden teşvik geliyor!

 

Çin’in Cuma günü sona eren Halk Kongresi’nde ekonomiyi ayakta tutmak için daha fazla mali ve parasal teşvik kararı alınırken,Fed’in yanında AMB, Avustralya, Kanada ve İngiltere MB’ı da “bekle ve gör” duruşuna geçerek Türkiye’nin de içinde bulunduğu Gelişmekte Olan Ülkeleri (GOÜ, Piyasalar = GOP) rahatlattı. Bu ülkelerin Merkez Bankaları artık para birimlerini korumak için ek parasal sıkılaştırma yapmak zorunda değil.

 

Toparlanma işareti veren göstergeler

 

Dünyada borçlanma kolaylığının barometresi olan Bloomberg Finansal Koşullar Endeksi Aralık’ta 2.5 yıllık dip yaptıktan sonra (borçlanma zorlaştı),   Mart’a kadar toparlandı. Citibank’ın Euro-bölgesi Ekonomik Sürprizler Endeksi de 5 aylık zirve yaptı.  İş dünyasının faaliyet düzeyi, siparişleri ve geleceğe yönelik beklentilerini ölçen JP Morgan-Markit Mart bileşik PMI da Mart’ta yeniden yükselişe geçerken, özellikle iç talep göstergeleri güçlüydü.

 

International Institute for Finance baş ekonomisti Robin Brooks’a göre “Ticaret Savaşı endişeleri abartılı, küresel resesyon korkusu da öyle….”

 

İlerleyen aylarda küresel talep daha da hızlanabilir, çünkü JP Morgan’a göre Gelişmiş Ülkeler’de işsizlik oranı ortalama %5’le 40 yıllık dip yaparken, ücret artışları da Y/Y %3.2 ivmeyle tüketime destek verecek.

Deutsche Bank stratejisti Alan Ruskin çok ilginç bir noktaya dikkat çekti:  “Çin ekonomisi 2000 yılındaki büyüklüğünün 5 katı. Yani 2019’da %6 büyüme, o zamanın %30’na denk geliyor”. Bir başka deyişle, Çin yavaşlasa da, dünya ekonomisine talep katkısı vermeye devam edecek.

 

Goldman Sachs ekonomisti John Hatzius ise firmanın modellerinin (nowcast) ABD’de Şubat sonu büyümesinin Y/Y %2.1’e, dünyada ise Aralık-Şubat arasında %2.6’dan %3.1’e yükseldiğini kaydetti.

 

Global resesyon biraz hayal de, Brexit ve Ticaret Savaşları belirsizliğinin fren etkisi gördüğü kesin. Üstelik bu iki belirsizlik küresel büyümenin sürdürülebilmesi için en önemli şart olan sabit sermaye yatırımlarını yavaşlatıyor. Dünya ekonomisi sadece gevşek para politikası ile yoluna devam edemez. Sanayi 4.0, Yapay Zeka  ve  Nesnelerin Internet’inden oluşan Yeni Teknoloji üçlüsünün fabrikalara erişip verimliliği yükseltmesi için yatırım şart.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler