Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Darısı Başımıza: ABD’de Tüketici Güveni Yükseldi

ABD'de mart ayı tüketici güven endeksi açıklandı sonuçlar belli bir iyimserliği ortaya koyuyor. Bizde ise TÜİK henüz mart ayı sonuçlarını açıklamadı. Bakalım benzer bir iyi sonuç, bir nevi dipten dönme Türkiye tüketici endeksinde de gerçekleşecek mi?

Darısı Başımıza: ABD’de Tüketici Güveni Yükseldi

ABD’de Tüketici Güveni,gelirlere ve ekonomiye dair iyimserlikle yükseldi. Bugün açıklanan Michigan Üniversitesi Tüketici Güven Endeksi Mart’ta 93,8’den 97,8’e yükseldi.

Beklenti: 95,7’ydi. Cari koşullar endeksi 112 beklenirken 111.2 oldu, beklentiler endeksi ise 88.1 tahminine karşılık 89.2’ye yükseldi ve Ekim’den beri en yüksek seviyeye çıktı.

Enflasyon beklentileri %2,4 ile 2017’den beri en düşük seviyeye indi. 5 – 10 yıllık enflasyon beklentisi ise %2,3’ten %2,5’e yükseldi.

Veri, ekonomik büyümenin gelecek aylarda tüketici güveninden destek bulacağını gösterdi.

Türkiye’de henüz mart ayı tüketiic güven endeksi açıklanmadı. Son açıklanan şubat tüketici güven endeksi 57,8 idi. Endeksin 100’ün altında kalması tüketici güveninin düşük olduğunu gösteriyor.Geçen sene (2018) şubat ayında bu endeks 72,2’yi gösteriyordu.

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ NEDİR?

Türkiye’de tüketici güven endeksi TÜİK-TCMB işbirliği ile hazırlanan Tüketici Eğilim Anketine dayanıyor ve her ayın ilk iki haftasında yapılan anket TÜİK tarafından her ayın son haftasında açıklanıyor. Tüketicilere sorulan bazı sorularla onların psikolojisini ve ekonomi ile kendi mali durumları hakkındaki beklentileri tespit edilmeye çalışılmaktadır. Endeks değerleri sorulara pozitif cevap verenlerle negatif cevap verenler toplam içindeki yüzdelerinin farkına 100 eklenmesiyle hesaplanıyor. Endeks 100 değerinin üstünde ise iyimser hislerin baskın olduğu, tüketici güveninin yüksek olduğuna, 100’ün altındaysa tüketici güveninin düşük olduğuna işaret etmektedir.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler