Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin’in ticaret fazlası Mart’ta fırladı

Çin’de Gümrük İdaresi tarafından açıklanan dış ticaret verilerine göre ihracatın Mart ayında beklentilerin üzerinde bir artış gösterdiği ithalatın ise tahminlerin…

Çin’in ticaret fazlası Mart’ta fırladı

Çin’de Gümrük İdaresi tarafından açıklanan dış ticaret verilerine göre ihracatın Mart ayında beklentilerin üzerinde bir artış gösterdiği ithalatın ise tahminlerin çok altında kaldığı belirtildi.

Yuan cinsinden ihracat Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21.3 artış kaydetti. Beklenti yüzde 6.3 olması yönündeydi.

Açıklanan verilere göre aynı dönemde ithalat yıllık yüzde 1.8 azalırken Bloomberg anketine katılan dokuz ekonomistin medyan beklentisi yüzde 2.6 artış olması yönündeydi.

Çin’de Ocak – Mart dönemindeki dış ticaret fazlası 529.67 milyar yuan oldu.

IMF iyimserleşti

IMF Salı günü yayınladığı raporunda Çin’e dair 2019 beklentilerini daha iyimser hale getirmiş ve Pekin hükümetinin ekonomiyi destekleme amaçlı çabalarının ülkenin görünümünü iyileştirdiğine işaret etmişti.

IMF bu yıl Çin’in %6.3 büyümesini beklediğini açıklayarak bir önceki %6.2’lik büyüme beklentisini artırmış oldu.

Bu arada Amerika ile Çin arasında devam eden ticaret müzakereleri iki taraftan da gelen açıklamalara göre yolunda gidiyor.

Amerikan Hazine Sekreteri Steven Mnuchin CNBC ile yaptığı röportajında Washington ve Pekin hükümetlerinin bir anlaşmaya varıldığında uygulanmak üzere bir uygulama mekanizması üzerinde hemen hemen anlaştıklarını açıklamıştı.

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler