Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin’in ihracatı Ticaret Savaşı gazisi

Çin ekonomisi hızlanmadan ona mal satan Asya sanayi devleri, Almanya ve ham madde ihracatçısı Latin Amerika’nın ivme kazanması nerdeyse imkansız.  

Çin’in ihracatı Ticaret Savaşı gazisi

 

Çin ekonomisinin toparlanması tüm dünya için önemli ve belki de yolda olduğu iddia edilen global resesyona karşı tek çare. Çünkü Çin dünyanın bir numaralı ihracatçısı, ama aynı zamanda iki numaralı da ithalatçısı. Ağustos’ta Çin’in ihracatı Y/Y %1 düşerken, Reuters anketi %2 artış öngörmüştü.  ABD’ye sevkiyatın %16 gerilemesi Çin’i frenleyen başlıca unsur olarak vurgulanırken, ithalat da toplamda %5.6 geriledi.

 

Cuma günü Çin Merkez Bankası PBoC bu yıl yedinci kez munzam karşılık oranlarını keserek kredi akımını canlandırma çabasını sürdürdü. Hafta içinde yapılan Kabine toplantısında ekonomiye daha fazla teşvik verilmesi kararı açıklanmıştı. Çin ayrıca para birimi yuan’ın değer kaybını hızlandırarak ihracatı teşvik etmeye de çalıştı, ama şu ana kadar gözle görülür bir başarı sağlayamadı.

Zhong Hai Sheng Rong Capital Management ekonomisti Zhang Yi “Kurun değer kaybetmesine rağmen ihracatın güç kaybetmesi başlıca sorunun dış talep zafiyeti olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

PMI gibi işdünyası anketlerinde sipariş düzeylerinin azalması yüzünden bir çok uzman ülkenin ihracat peformansının ilerleyen aylarda daha da zayıflayacağını öngörüyor. Eğer son anda fikir değiştirmezse, Trump 1 Ekim ve 15 Aralık’ta Çin ithalatına ek gümrük vergisi salarak, ihracatta durgunluğu körükleyecek.

Morgan Stanley Huaxin Securities Araştırma direktörü ve ekonomisti Steven Zhang “ABD-Çin çatışması ihracat ve siparişlerde gerilemenin bir numaralı nedeni” ifadesini kullandı.

İthalatın son 2 veri ayında Y/Y %5.6 gerilemesi de iç talebin zayıflamasına bağlanıyor. Son bir yılda atılan teşvik adımları iç talep ve sabit sermaye yatırımlarını canlandırmaya yetmedi. Çin’in ticaret fazlası  Temmuz-Ağustos’ta aylık 45 milyar dolardan 39 milyara geriledi. ABD’yle ticaret fazlası ise sadece aylık 1 milyar dolar gerilerken, son 8 ayda 150 milyar dolara erişerek  Beyaz Saray’ın adaletsiz ticaret şikayetlerine yeni  gerekçe sağladı.

 

ABD ve Çin temsilcileri “çok yakında”  birararaya gelerek ateşkes arayacak, fakat ne uzmanlar ne de fon yöneticileri ilerleme beklemiyor. Morgan Stanley Huaxin Securities’ten  Zhang “Dünya gittikçe yavaşlarken, dış talebin iyiye gitmesi beklenemez” diyerek Beijing’in bir numaralı ekonomik politika ikilemini vurguladı.

 

Xi Jinping’in geniş kapsamlı bir ekonomiye destek paketi için kış aylarını beklediği ve artık hedefinin Ticaret Savaşı’nı sonlandırmak değil, Trump’ı 2020 Kasım seçimlerinde devirmek olduğu iddia ediliyor.

Çin ekonomisi hızlanmadan ona mal satan Asya sanayi devleri, Almanya ve ham madde ihracatçısı Latin Amerika’nın ivme kazanması nerdeyse imkansız.

 

Video:  Çin’in  ateşle sınavı

Dünya ekonomisinde karamsarlık artıyor

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

 

 

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler