Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin’den Trump’a Yuan Resti: İlk Kez 7’nin Üzerinde Fiksledi

ABD ile Çin arasında ticaret savaşı belirtileri Trump'ın ek vergi uygulamasıyla yeniden başlarken Çin'in buna karşı hamlesi yuanın değerini düşürmek olmuştu. Fakat Çin bu zamana kadar yuanın resmen belirlediği referans kurunu 7'nin üzerinde belirlememiş ve bu da ekonomi ve siyaset analistleri tarafından Çin'in henüz masadan kalkmak istemediğini göstemesi olarak yorumlanmıştı. Fakat bu durum şimdi değişti 11 yıldan beri ilk kez Çin 1 dolar= 7 yuan kurunun üstünde bir seviye belirledi.

Çin’den Trump’a Yuan Resti: İlk Kez 7’nin Üzerinde Fiksledi

Yuan, Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) günlük referans kuru beklenenden güçlü bir seviyede belirlemesinin ardından yükseldi.

PBOC dolar karşısında günlük referans yuan kurunu Perşembe günü 7,0039 seviyesinde belirledi. Banka, yuan fiksingini 2008 yılından beri ilk kez 7 seviyesinin üzerinde belirlemiş oldu.

Çin dışında işlem gören yuan dolar karşısında 08:18’de yüzde 0.22 ekside 7,0701’den işlem görürken, Çin parası kur sepeti karşısında en az 2015 yılından bu yana en zayıf seviyesine geriledi.

Bloomberht haberine göre Scotiabank stratejisti Gao Qi, “Şimdi Çin, paniği önlemek istiyor. PBOC yuanı kısa vadede istikrara kavuşturmak için sinyaller göndermeyi sürdürecek. Büyük bir ihtimalle beklenenden güçlü fiksing belirlemeye, Hong Kong’da tahvil satmaya ve belki offshore piyasada yuan forward puanlarını yükseltmeye devam edecektir.” dedi.

PBOC bu hafta başında günlük fiksingi zayıf belirleyerek yuanda sert kayıpları tetiklemiş, aynı zamanda küresel bir kur savaşı endişelerini de artırmıştı. Piyasa, bankanın ilan ettiği referans kuru bu hafta yakından takip ediyor.

İLGİLİ HABERTrump'ın Hamleleri Boşa mı Çıkıyor: Çin'in İhracatı Temmuzda Arttı!Trump’ın Hamleleri Boşa mı Çıkıyor: Çin’in İhracatı Temmuzda Arttı!

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler