Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin’de Üretici Fiyatları 3 Yıldan Beri İlk Kez Düştü

Çin’de üretici fiyatları 3 yıldır ilk kez düştü. Üretici fiyatlarının düşmesi, küresel ekonomideki ABD-Çin ticaret savaşları dolayısıyla gözlenen yavaşlamanın Çin’de de bir “deflasyon” baskısına yol açıp açmayacağı yönünde endişelere neden oldu.

Çin’de Üretici Fiyatları 3 Yıldan Beri İlk Kez Düştü

Çin’de üretici fiyatları temmuz ayında 3 yıldan beri il kez düştü ve – 0,3 oldu.

Buna karşılık Çin’de tüketici fiyatları ise beklenenden daha yüksek geldi. İki yılın en yükseği ola TÜFE’de artış temmuzda % 2,8 oldu. Enflasyonun önemli bir kaynağı gıda fiyatları, onun içinde ise 1,2 puanla meyve/domuz eti fiyatlarından geldi. Çekirdek enflasyona bakıldığında ise yatay bir seyir var.

Üretici fiyatlarındaki düşüş Çin yönetiminin ekonomide yaptığı gevşeme ve teşvik politikalarının artarak devam etmesine sebep olabileceği yönünde yorumlar yapılıyor.

Diğer yandan Çin ekonomisinin de deflasyonun doğal bir sonucu olarak yavaşlamaya doğru evrilmesinin dünya ekonomisi üzerinde çok ciddi etkiler yaratabileceğinden korkuluyor.

 

Yuanın Referans Kuru 7,01

Çin merkez bankası bu sabah (TSİ 04.00 civarı) bugünkü referans kurunu 7,01 seviyesinde fiksledi. Çin Yuanı şimdilik sakin bir seyir izliyor. Yorumcular açısından bu rakam kontrollü bir gevşemeye işaret ediyor. Öte yandan Çin’in yuan referans kurunu 7 ve üstü seviyelerinde  tespit etmesi, Trump’ın ek vergi hamlesine karşı yuanın değerini düşürerek karşı çıkmaya çalışan bir hamle olarak görülüyor.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler