Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin’de domuz enflasyonu

ÜFE deflasyona girerken, TÜFE’nin yükselmesinde bulaşıcı domuz gribi salgını etkili oldu.

Çin’de domuz enflasyonu

Dünya ekonomisi resesyon eşiğinde kılıç  dansı yaparken, Çin’in toparlanarak küresel talebe destek vermesi nadir umutlardan biri.  Heyhat, Çin’den gelen ÜFE ve TÜFE verileri hem iç hem de dış talebin zayıfladığına dair somut işaretler taşıyor.  ÜFE deflasyona girerken, TÜFE’nin yükselmesinde bulaşıcı domuz gribi salgını etkili oldu.

 

Çin’de üretici fiyatları Ağustos ayında son 3 yılın en keskin düşüşünü yaşadı. Pekin yönetimine ABD ile yaşanan ticaret savaşı karşısında ekonomiye teşviklerini acilen artırması sinyali veren verilere göre, Ağustos ayında üretici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,8 azaldı. Temmuz ayında fiyatlar yüzde 0,3 azalmıştı.

 

Ağustos ayında tüketici fiyatlarında artış ise Temmuz ayında olduğu gibi yüzde 2,8 seviyesinde gerçekleşti. Beklentiler tüketici fiyatlarının yüzde 2,6 artış olacağı yönündeydi.

 

Aylık bazda ise tüketici fiyatları Ağustos ayında Temmuz ayına göre yüzde 0,7 arttı. Temmuz’da artış yüzde 0,4 olmuştu.

 

Gıda ve yakıt hariç hesaplanan çekirdek TÜFE ise Ağustos ayında yıllık yüzde 1,5 arttı. Temmuz’de çekirdek TÜFE yüzde 1,3 olmuştu.

 

Bloomberg’e göre  manşet TÜFE’de yükselişin başlıa nedeni Çin’in önlenemeyen domuz gribi. Sürünün büyük kısmı itlaf edilerek salgının diğer bölge ve ülkelere yayılmasına engel olmaya çalışılıyor.  Ancak, yetkililer uluslararası sağlık örgütleri ile işbirliği yapmayı reddettikleri ve  yerel idareler arasında sağlıklı veri paylaşılmaması nedeniyle salgın hala yayılıyor.

 

Yakında Çin’in artan domuz eti ve yan ürünleri  ithalatı küresle hayvansal protein fiyatlarını da yukarı itebilir.

Çin açısından ise tehlike şöyle:  Üreticilerin satış fiyatı düşerken, gıda harcamaları yükselen işçilere daha yüksek maaş ödemeye zorlanarak kar marjlarını kaybediyorlar. Bir çok Çinli firmanın yüksek miktarda dolar borcu taşıdığı ve son 9 günde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 14 baz puan yükseldiği göz önüne alınırsa, bazı firmaların temerrüte düşmesi olası. Çin’den gelecek temerrüt haberleri ise tüm Gelişmekte Olan Piyasalarda şok yaratabilir.

 

Bu arada merak edenler için yazalım, ticaret müzakerlerinde hiç bir gelişme yok. Aksine, önde gelen bir Çin gazetesi ABD Ticaret ve İmalat Sanayi Başkanlık Daışmanı Peter Navarro’yı yalancılıkla suçlayarak gerginliği tırmandırdı.

 

Video:  Çin’in ateşle sınavı

 

Çin ihracatı Ticaret Savaşı gazisi

 

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler