Sosyal Medya

Borsa şirketleri ve haberleri

Çin Yuanı Dolara Karşı Düştükçe Borsalar da Düşüyor

Ticaret savaşlarının giderek kur savaşlarına da dönüştüğünün dünya piyasalarınca da kabul edilmesi bu piyasalarda neredeyse ufak çaplı bir paniğe dönüme…

Çin Yuanı Dolara Karşı Düştükçe Borsalar da Düşüyor

Ticaret savaşlarının giderek kur savaşlarına da dönüştüğünün dünya piyasalarınca da kabul edilmesi bu piyasalarda neredeyse ufak çaplı bir paniğe dönüme süreci bu sabah da özellikle Asya piyasalarında devam etti.

Piyasalar Trump’ın Çin’e daha ticaret müzakereleri koyarken Eylül’den geçerli olacağını ilan ederek koyduğu ek verginin şokunu yaşarken, önce Çin’in misillemeye ilişkin demeçleri geldi, sonra ABD tarım ürünlerini ithal etmeye yönelik misilleme tehditleri daha da somutlaştı. Fakat asıl hamle Çin’in Yuan’ın değerini hızla düşürme hamleleriydi. Çin yuan’ı hızla düşerek, kur 7 ABD Dolarının üzerine çıktı.  Bunun üzerine ABD-Çin görüşmelerinden de sorumlu olan ABD Hazine Bakanı Mnuchin, Çin’i açıkça kurda manipülasyon yapmakla suçladı.

Piyasalar bu ithamdan dün olumsuz etkilenmişti. Bugün de Trump’ın benzer ithamlar içeren tweet’i piyasaların başlıca konusuydu. Çin dün itibarıyla Yun’ın değerini düşürme operasyonunda geri adım atıyor gibiydi.

Yuan’ın değeri pek az da olsa düştü. Fakat bu sabah Yuan yine hızlı düşmeye başladı ve özellikle Asya borsalarının tepkisi yine olumsuz oldu.

İLGİLİ HABERTicaret Savaşı’nda yeni şokTicaret Savaşı’nda yeni şok

Asya’da endeksler dolar/yuan paritesinin 2008’den bu yan ilk 7 seviyesinin üzerine çıkmasının akabinde ABD’nin Çin’i kur manipülatörü ilan etmesiyle sert satışlar yaşadı. Endeksler ticaret geriliminin derinleşeceğine yönelik algıyla tarihi düşüşler yaşayan ABD seansının ertesinde yüzde 2,5’u aşan kayıplar yaşadı.

Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı Yi Gang ise, Çin’in kuru ticaret anlaşmazlığında bir araç olarak kullanmayacağını belirtti.

Çin ayrıca, ABD’den tarım ürünlerinin alımını durdurduğunu teyit etti ve CNBC’de yer alan habere göre gerekli görülürse halihazırda alınmış olan bazı tarımsal ürünlere ek vergi de uygulayabileceğini belirtti.

ASYA ENDEKSLERİ BU SABAH DA SÜŞTÜ

Topix Endeksi, yüzde 1,9 geriledi.

Avustralya’nınS&P/ASX 200 Endeksi, yüzde 2,6 düştü.

Hong Kong Hang Seng Endeksi, yüzde 2,3 geriledi.

Şangay Bileşik Endeksi, yüzde 2,6 düştü.

Kospi Endeksi, yüzde 0,7 düştü.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler