Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Çin beklentilerin üzerinde büyüdü: Sevinmek için erken mi?

Piyasalar yeni güne haftanın kritik verilerinden biriyle başladı. Çin’in büyüme oranlarına dair açıklamalar beklentilerin üzerinde sonuçlanması ile Asya seansında olumlu…

Çin beklentilerin üzerinde büyüdü: Sevinmek için erken mi?

Piyasalar yeni güne haftanın kritik verilerinden biriyle başladı.

Çin’in büyüme oranlarına dair açıklamalar beklentilerin üzerinde sonuçlanması ile Asya seansında olumlu bir hava yarattı.

Gayrı safi yurt içi hasıla (GSYH) ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.4 arttı. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ekonominin yüzde 6.3 büyümesi bekleniyordu. Çin ekonomisi önceki çeyrekte de yüzde 6.4 büyüdü.

Büyümenin beklentilerin üzerinde sonuçlanmasında yılın ilk üç ayında bir süredir arka arkaya uygulanan teşvik tedbirlerinin etkisini göstermesi ve bu durumun ABD ile ticaret geriliminden dolayı yatırımcıların sarsılan beklentilerinin istikrar kazanmasına yardımcı olmasının etkili olduğu belirtildi.

Ek olarak Amerika ile devam eden ticaret müzakerelerinde ilerleme kaydedilmesi ve piyasada anlaşmanın yaklaştığına dair beklentilerin yükselmesinin de ekonomik canlanmada etkili olduğu gözleniyor.

Hong Kong’da JPMorgan Chase & Co. Çin ekonomisti Grace Ng, “Toparlanma, politika desteği sayesinde beklenenden erken gerçekleşti,” dedi ve “Makro politikalar önümüzdeki birkaç aylık dönemde kayda değer bir şekilde daha da gevşetilmeyecek, ancak sıkılaştırılmayacak da. Maliye politikası, bu yılın başlarında harcamalardaki kayda değer ön yüklemenin ardından, yıl sonuna doğru desteğini azaltabilir” şeklinde görüş bildirdi.

Sevinmek için erken

Ancak bazı analistler sevinmek için çok erken olduğunu belirtiyorlar.

Büyüme verisi sonrası kayda değer yeni teşviklere gerek duyulmayacağını belirtenlere karşılık bu uzmanlar büyüme momentumunun korunması için politika desteğinin sürmesi gerektiğini ve pek çok piyasa oyuncusunun yılın ancak ikinci yarısında bir toparlanma beklediklerini söylüyorlar

Natixis Çin kıdemli ekonomisti Jianwei Xu tam anlamıyla bir toparlanma görüldüğünün söylenmesi için daha fazla kanıta ihtiyaç duyulduğunu ve kendilerinin Çin ekonomisi hakkındaki görüşlerinin halen ihtiyatlı olduğunu açıklıyor.

Bu beklentilerden iyi gelen verinin teşviklerin etkisini taşıdığını ve genele yayılmış bir iyileşme gerçekleştiğinin söylenemeyeceğini belirtti.

Perakende ve üretim verileri

Büyüme verisine ek olarak, Mart ayında, fabrika üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.5 artarak yüzde 5.6 olan artış beklentisinin oldukça üstünde gerçekleşti. Böylece sanayi üretimi verisi 2014 Temmuz ayından bu yana en yüksek artışı göstermiş oldu.

Bugün açıklanan bir başka veri ise perakende satışlar oldu. Perakende satışlar söz konusu dönemde yıllık yüzde 8.7 artarken, yatırımlar yılbaşından bu yana yüzde 6.3’lük bir artış gerçekleştirdi. Perakende satışların yüzde 8.4 artması bekleniyordu.

Büyüme yanlısı politikalar, yatırımcıları tedirgin eden ve küresel büyümeyi olumsuz etkileyen yavaşlamayı durdurmaya yardımcı oldu. Beklenenden daha güçlü performans, daha fazla teşviğin gerekip gerekmeyeceği ya da merkez bankası ve maliye bakanlığının artık desteğini azaltıp azaltmayacağına ilişkin tartışmaları artırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler