Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Brexit’te May Nihayet Kazandı, Sterlin Yükseliyor

Brexit 30 Haziran'a ertelendi. İngiliz parlamentosu, hükümetin Brexit anlaşmasının yeniden oylanmasını ve Brexit’in 30 Haziran’a ertelenmesini içeren önergesini kabul etti.

Brexit’te May Nihayet Kazandı, Sterlin Yükseliyor

Yılan hikayesine dönen Brexit süreci, Perşembe gecesi yapılan oylamayla bir daha uzatmalara gitti. AB’den derhal ve anlaşmasız bir çıkış endişeleriyle uzun zamandır sıkıntılı bir dönem geçiren İngiliz para birimi sterlin de şimdilik derin bir nefes aldı. Çarşamba günü yapılan oylamada anlaşmasız Brexit’in devreden şimdilik çıkmış görünmesi sterlin için destek anlamına gelmişti. Böylece sterlin bu hafta % 1,73 yükselerek Ocak sonundan bu yana en güçlü artışını gerçekleştirdi.

Hükümetin daha önce 2 kez reddedilen Brexit anlaşmasının 20 Mart’tan önce bir kez daha oylanmasını öngören önergesi, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasında, 202’ye karşı 412 oyla kabul edildi.

Önergeye göre, anlaşmanın parlamentodan geçmesi durumunda Theresa May hükümeti, Avrupa Birliği’nden (AB) Brexit’in 30 Haziran’a kadar ertelenmesini talep edecek.

Hükümetin, talebini AB’ye, 21 Mart’ta yapılacak liderler zirvesinde bildirmesi öngörülüyor.

Avam Kamarası bugünkü oylamada, Brexit’in yeniden referanduma götürülmesi ve Brexit tarihinin daha uzun süreli ertelenmesini öngören teklifleri ise reddetti.

Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşması Avam Kamarası’nda 15 Ocak’ta ve 12 Mart’ta yapılan oylamalarda ezici çoğunlukla reddedilmişti.

Parlamento, dün yapılan oylamada da ülkenin AB’den hiçbir koşulda anlaşmasız ayrılmaması yönündeki teklife destek vermişti. Ancak parlamentodaki önerge oylamaları yasal bağlayıcılığa sahip bulunmuyor.

İngiltere’nin AB’den 29 Mart’ta ayrılma zorunluluğu daha önce parlamentodan geçen Brexit Yasası’nda yer alıyor.

 

İngiltere 23 Haziran 2016’da yapılan AB referandumunda yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı almıştı.

Ayrılık sürecini 29 Mart 2017’de resmen başlatan İngiltere’nin normal takvime göre bu 29 Mart’ta AB’den resmen ayrılması gerekiyordu.

STERLİN BEKLENEN ÇIKIŞI YAPACAK MI?

Sterlin, haftanın son işlem gününde erken saatlerde dolar karşısında 1.3241 seviyesinde kapanışa yatay seyretti. Sterlin/dolar paritesi 1.3380 ile dokuz ayın en yüksek seviyesini görmüştü. Perşembe günü ise yüzde 0.76 değer kaybetti. Dünkü oylamadan sonra bugün ve gelecek hafta çoğu analist sterlinde hızlı bir yükseliş bekliyor. Bakalım beklentiler gerçekleşecek mi yoksa piyasalarda sık örülen bir “beklentiler alınır, gerçekler satılır” durumuyla mı karşılaşacağız.

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

  • JpMorgan’ın risk algısı: Ölümcül üçlü bahis!

    Dünya genelinde büyük merkez bankalarının ekonomiye destek veren konumda kalmak için istekli olduklarını göstermeleriyle beraber, finansal piyasalarda oynaklık neredeyse buharlaşmış durumda.

  • Mahfi Eğilmez: TL Niçin Değer Kaybetti?

    Görünüşe göre döviz kurları piyasada serbestçe belirleniyor ama gerçekte kurları baskılamak için kamu bankaları aracılığıyla çeşitli müdahaleler yapılıyor. Görünüşe göre faizler piyasada serbestçe belirleniyor ama çeşitli yönlendirmelerle bankalar faizlerini sürekli aşağıya doğru çekiyorlar.

  • Golan Tepeleri: Neden şimdi?

    ABD'nin Golan Tepeleri açıklaması, daha önce aldığı Kudüs kararı ve İsrail'in İran karşıtlığı göz önünde bulundurulduğunda, son gelişmeler Ortadoğu'daki statükonun müttefiki İsrail lehine değişmeye başladığını gösteriyor.

Benzer Haberler