Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Brexit son dakika: Kilit isim Cox yasal tavsiyesini açıkladı

Brexit oylamasına sadece saatler kaldı. Her dakika yeni bir açıklama ile oylama sonucuna dair beklentiler değişiyor. Dün akşam İngiltere Başbakanı…

Brexit son dakika: Kilit isim Cox yasal tavsiyesini açıkladı

Brexit oylamasına sadece saatler kaldı.

Her dakika yeni bir açıklama ile oylama sonucuna dair beklentiler değişiyor.

Dün akşam İngiltere Başbakanı Theresa May AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile ortak bir açıklama yaparak Brexit’in önündeki en önemli sorunlardan biri olan Kuzey İrlanda ile ilgili tedbir maddesine ilişkin yasal bağlayıcılığı olan ilerlemeler sağlandığını açıklamıştı.

Brexit’te AB İle Yeni Anlaşma, Top Yine İngiliz Parlamentosunda

Bu açıklamalar sonrasında oylamadan pozitif bir sonuç çıkabileceğine dair ümitlerde yükseliş gördük.

Ancak saatler ilerledikçe yetkililerden arka arkaya gelen açıklamalar bu iyimserliğe gölge düşürüyor.

Önce eski Brexit Bakanı daha sonra da muhalefetteki İşçi Partisi başkanının dün geceki açıklamaların hiç bir şeyi değiştirmediğini belirten yorumları dikkat çekti.

Corbyn: Parlamento bu anlaşmayı reddetmelidir

Ama bu iki açıklamadan daha merakla beklenen Geoffrey Cox’un yani Hukuk İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı’nın son gelişmelere ne yorum yapacağı idi.

Geoffrey Cox’un söyleyecekleri merakla bekleniyordu çünkü Cox politika camiasında yeni olmasına rağmen hukuk alanında hatrı sayılır biçimde saygı duyulan bir isim ve yasal açıdan yorumları Brexit oylamasının kalbinde yer alıyor.

Cox kritik öneme sahip yorumlarında dün akşam sağlanan ilerlemeye rağmen yasal risklerin sürdüğünü belirtti.

Oylamada Theresa May’i zor durumda bırakacağı kesin olan bu açıklamasında Cox İrlanda sınırına dair sorunun devam ettiğini vurguladı.

May’in destekçileri bile tedbir maddesinin Ocak itibariyle değiştirilmesi gerektiğini, bu durumun Britanya’nın kalıcı olarak AB kurallarına bağlı kalmasına neden olabileceği korkularını doğurduğunu belirtmişlerdi.

Cox haftalar süren müzakerelere rağmen bu duruma dair riski azaltmış olsa da halen sonucun değişmediğini ve ana sorunların sürdüğünü işaret eden bir açıklamada bulundu.

Cox böylece genel yasal tavsiyesinin değişmediğini net biçimde ortaya koymuş oldu.

Bu durum yeniden anlaşmasız bir Brexit korkusunu alevlendirirken, bu akşamki oylamada Theresa May’in yeniden bir yenilgi ile karşılaşabileceği beklentilerini de artırdı.

Cox’un açıklamaları sonrasında Pound’da beklenebilecek bir değer kaybı ile karşı karşıyayız.

Bu akşamki oylamada Brexit anlaşması kabul edilmezse, yarın anlaşmasız bir Brexit olasılığı oylanacak.

Önceki oylamalarda anlaşmasız bir Brexit’in parlamentonun çoğunluğu tarafından istenmediği görülmüştü.

Eğer bu oylamadan da anlaşmasız bir Brexit istenmediği sonucu çıkarsa bir sonraki gün ayın 14’ünde Brexit tarihinin ertelenmesi konusu oylanacak.

 

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler