Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Brexit darbesi: Son 6 yılın en düşük büyümesi

Bugün açıklanan verilerde İngiliz ekonomisinin yavaşladığının açıklanması zaten bekleniyordu. Ancak açıklanan veri geçtiğimiz hafta İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) tahmin ettiğinden…

Brexit darbesi: Son 6 yılın en düşük büyümesi

Bugün açıklanan verilerde İngiliz ekonomisinin yavaşladığının açıklanması zaten bekleniyordu. Ancak açıklanan veri geçtiğimiz hafta İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) tahmin ettiğinden bile biraz daha zayıf geldi.

2018’in dördüncü çeyreğinde çeyreklik bazda %0.2 büyüyen İngiliz ekonomisi böylece 2018 yıllık büyüme rakamını %1.4’e itmiş oldu. Bu da son 6 yıldaki en zayıf büyüme görüntüsü olarak dikkat çekti. 2017 yılında büyüme oranı %1.8 idi.

Brexit endişelerinin yatırımları baltalamasının büyük ölçüde büyüme üzerinde etkili olduğu belirtilirken, otomobil ve çelik ürünlerdeki üretimin düştüğü ve inşaat sektörünün de yavaşladığının altı çizildi.

29 Mart’ta gerçekleşmesi beklenen Birlik’ten ayrılma süreci konusunda oldukça endişeli olan işletmelerin ve tüketicilerin büyüme üzerinde etkili olduğu kuşkusuz. Ek olarak global olarak zayıflayan talebin de ihracat üzerindeki negatif etkisi İngiltere ekonomisindeki bu yavaşlamada kendini gösterdi.

İşletme yatırımlarında ise görüntü oldukça kasvetli denilebilir. Yılın son çeyreğinde işletme yatırımlarının geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla %3.7 düştüğü açıklandı. Ki bu 2010’un ilk çeyreğinden bu yana en büyük daralma olarak kaydedildi. Bu daralmanın sertliğini anlatmak için şunu söylemek yeterli olacaktır, 2010’un ilk çeyreği İngiltere’nin resesyon toparlandığı ilk çeyrek.

BoE beklentileri de bu yıl işletme ve hanehalkı yatırımlarının düşeceğini işaret ediyor. Ayrıca ihracat büyümesinde de sıkıntılı günlerin İngiltere’yi beklediği tahmin ediliyor.

Theresa May’in çıkış tarihi yaklaşırken hala elinde parlamentoyu ikna edebilecek bir planının olmayışı gün geçtikçe anlaşmasız bir Brexit yaşanması endişelerini artırıyor.

Bu hafta parlamentoda gerçekleşmesi beklenen oylamalarda yeni önergelerin Theresa May’in şuandaki taslağı ile ilgili görüşüleceği ancak bu önergeler parlamentodaki oylamalarda kabul edilse bile bir bağlayıcılığı olmayacağından Brexit sürecindeki belirsizliği giderme adına bir fayda sağlamayacağı söylenebilir.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler