Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

BoE Brexit karmaşası sürerken bekleneni yaptı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) beklendiği üzere Brexit karmaşası sürerken faiz oranında bir değişikliğe gitmeme kararı aldı. BoE Komite toplantısının ardından yapılan…

BoE Brexit karmaşası sürerken bekleneni yaptı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) beklendiği üzere Brexit karmaşası sürerken faiz oranında bir değişikliğe gitmeme kararı aldı.

BoE Komite toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, faiz oranı yüzde 0,75 olarak bırakıldı.

BoE, Varlık Alım Programını da piyasa beklentisi doğrultusunda değiştirmeyerek, 435 milyar sterlin olarak bıraktı.

Merkez Bankası devam eden Brexit sürecine dair belirsizliğin getirdiği risklerin bir kez daha altını çizdi. Ve yaz aylarına kadar faizlerde değişiklik olmayabileceğinin sinyallerini verdi.

Parlamentonun içerisinde bulunduğu çıkmazın yarattığı risklerin arttığı belirtilirken, sürecin daha fazla ertelenmesinin ekonomiye daha uzun süre zarar vereceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Ocak toplantısında İngiliz şirketlerinin %50’sinin anlaşmasız bir Brexit’e hazır oldukları belirtilmişti. Bu toplantıda ise bu rakamın %80’lere ulaştığı açıklandı. Ancak halen pek çok şirketin ne için kendilerini hazırlayacakları konusunda net olmadıkları da not edildi.

Bu bilinmezliğin şirket yatırımlarını da belirgin biçimde etkilediği dile getirilirken, Merkez Bankası tarafından yapılan ankete katılan şirketlerin %20’sinin Brexit belirsizliğinin 2021 ve sonrasında da kendini hissettireceğini düşündükleri söylendi.

Buna karşılık son aylarda ekonomik büyümenin beklenenden daha güçlü bir görünüm sergilediği, işsizliğin 1970’lerin ortalarından bu yana en düşük seviyelerinde seyrettiği ve maaş artışlarının son 10 yıldaki en hızlı yükselişini gösterdiğinin de altı çizildi.

Merkez Bankası önemle ekonomik görünümün nasıl devam edeceğinin AB’den çıkışın zamanlamasına ve nasıl gerçekleşeceğine büyük ölçüde bağlı olduğunu vurguladığı gözlendi.

 

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler