Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Bir faiz indirimi de Çin’den mi gelecek?

Çin Başbakanı Li piyasanın dışa açılması süreci ve faiz indirimlerine dair açıklamaları ile pozitif mesajlar verdi

Bir faiz indirimi de Çin’den mi gelecek?

Yavaşlayan ekonomisini canlandırmak isteyen Çin, reel faizlerde indirime giderek şirketler için finansman maliyetlerini aşağı çekmeyi hedefliyor.

Amerika ile arasındaki ticaret anlaşmazlıkları yüzünden geçtiğimiz yıldan bu yana ekonomisi sıkıntılı bir döneme giren ve 2018 itibariyle neredeyse son 30 yılın en düşük büyümesini kaydeden Çin’de hükümet ekonomiyi desteklemek için teşviklere hız vermişti.

Ülkenin bu niyetini Çin Başbakanı Li Keqiang, Hainan bölgesinde düzenlenen Boao Forumu’nda açıkladı ancak, hangi faiz oranının düşürüleceği konusunda detay vermedi.

Li, ekonomideki yavaşlama ile başa çıkmak için ellerinde yeterli politika aracı bulunduğunu söyledi.

Çin piyasası daha fazla dışarıya açılıyor

Ayrıca, yabancı banka ve sigorta şirketlerinin Çin’e erişim imkanlarının genişletileceğini, finans sektöründe yabancı yatırımcılar için serbestleşmeyi artıracaklarını ifade etti. Ve piyasanın tam olarak dışa açılması sürecinin hızlandırılacağı belirtildi.

Öte yandan Li, yabancıların Çin’de borsaya kote şirketleri satın almaları konusunda kurallar ortaya koyacaklarını bildirdi.

Li açıklamalarında Mart ayı verilerinin Çin ekonomisine dair hükümetin beklentilerinden daha olumlu geldiğini açıkladı.

Ancak hatırlatmak gerekir ki analistler dün açıklanan sanayi karlılıkları verisinin şaşırtıcı bir biçimde zayıf gelmesinin daha fazla gevşemenin acil olarak yapılması gerektiğine işaret ettiğine değinmişlerdi.

Bugün Amerikalı heyet Pekin’e ticaret müzakerelerini devam ettirmeye geldi.

İLGİLİ HABER“Mükemmel” anlaşma için ABD-Çin görüşmelerinde son gelişmeler

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler