Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Avrupa Merkez Bankası’nın aksiyon alması için iş işten geçti mi?

Avrupa Merkez Bankası (AMB) elinden geleni yapıyor ama yetersiz mi kalıyor? Yoksa zaten artık aksiyon alması için geç kalınmış bir…

Avrupa Merkez Bankası’nın aksiyon alması için iş işten geçti mi?

Avrupa Merkez Bankası (AMB) elinden geleni yapıyor ama yetersiz mi kalıyor? Yoksa zaten artık aksiyon alması için geç kalınmış bir durumda mı?

Kısıtlı bir mali politika ve AMB’nin geç kalmış olması gibi nedenler yatırımcıları endişelendiriyor.

Bu yatırımcılar içerisinde BlackRock gibi önemli yatırım kurumları da var.

Avrupa’daki yatırımlar konusunda oldukça dikkatli olunması gerektiğini salık veren grubun önde gelen yöneticilerinden Mateos y Lago katıldığı bir konferansta bölge ekonomisine dair görüşlerini açıkladı.

Ticaret gerginliklerinin etkisiyle zayıflayan bir Euro Bölgesi ekonomisi bir kez daha spotların Avrupa Merkez Bankası’nın üzerine çevrilmesine neden oldu. AMB şu durumda ekonomi toparlamak için daha fazla ne yapabilir sorusu uzmanların kafasında.

Y Lago eğer Amerikan ekonomisini bir şok vurursa, Fed faizleri indirirse, o zaman ekstra mali teşvikin devreye girebileceğini düşünüyor.

Konuşmasının devamında Y Lago “Ancak Avrupa ekonomisine bakın, AMB yapabileceğini yapıyor ancak çok daha fazlasını yapabilecek durumda mı? Hayır… ” diyor.

En iyi ihtimalle AMB’nin politika reaksiyonlarının biraz geç kalınmış aksiyonlar olduğunu belirten uzman, mali reaksiyonların mevcut kurallarla kısıtlandığının altını çiziyor.

Ve bu nedenle Avrupa konusunda tedbirli olunması gerektiğini savunarak yatırımcılara “dikkat” mesajı veriyor.

Bu hafta açıklanan Euro Bölgesi büyüme verileri her ne kadar bir toparlanma gösterse de yine de uzmanlar veri sonrası yorumlarında sevinmek için erken olduğunu belirtmişlerdi.

İLGİLİ HABERAlmanya resesyon korkularını geride bıraktı, şimdilik!Almanya resesyon korkularını geride bıraktı, şimdilik!

 

Yorumlar

Banner

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler